| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Cum se zice corect, după internet sau de pe internet?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde de context, nu e bine sa te iei DUPĂ internet atunci cand inveti gramatica, dar daca totusi preferi asta, descarca mai bine o carte in format pdf, tot DE PE inernet.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nici nu înțeleg de unde ați putea crede că „după internet" ar fi corect, adică ce naiba de sens are?

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, e dupa internet, adica te duci in spatele internetului si iei de acolo, praf si mucegai, evident

| mastadont a răspuns:

De pe internet. După internet nu are nici un sens când vrei să te referi de exemplu că descarci ceva. Descarci de pe internet nu după internet, sunt două prepoziții distincte nu doar una.

| Meme10Meme a răspuns:

Din internet, funda?

| DarthNiger a răspuns:

Pai cred ca ambele variante sunt corecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De pe internet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De pe.

| LittlePoppy a răspuns:

"De pe". Nu e dupa colt, nu e dupa usa.

| Răzvi42 a răspuns:

De dupa internet. laughing

| udok a răspuns:

Vezi ca inceput scoaala, succes