| AndreeaCristina31 a întrebat:

big grin As vrea sa va cer parerea in legatura cu profilul meu de liceu happy Momentan sunt la inceput de a 8a si am nelamuriri in legatura cu ce voi face mai departe sad. De pe clasa a 3 a fac engleza particulara si imi place foarte mult, motiv pentru care as vrea sa merg la filo-engleza. Dar dupa liceu as vrea sa dau la medicina si cel mai potrivit profil este bio-chimia, iar cu fizica nu ma impac prea bine straight face. A 7 a am terminat-o cu media 9.47 si am avut medii peste 9 in anii anteriori. Nu ma dau in vant dupa mate-info pentru ca aceste profile sunt foarte grele la liceele din orasul meu sad.
Ceva pareri va rog? big grin Dau funda happy Multumesc! :*

4 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Eu zic sa mergi la stiintele naturii bilingv engleza. Nu e obligatoriu sa dai teza sau bac si la fizica. Biologie si Chimie sunt de ajuns, si, in plus, ai 5 ore de engleza pe saptamana. Mai multe decat de mate sau de romana.
Succes!

| inna07 a răspuns:

Daca vrei sa dai la medicina cel mai bine ar fi sa mergi la profilul bio-chimie. Nu-ti fa griji in privinta fizicii deoarece la profilul asta se pune mai mult accentul pe chimie si bio.
happy

| MaslinutaAmara a răspuns:

Buna! Eu tocmai am terminat liceul si am avut foarte multi colegi care au optat pentru medicina. Un lucru ce l-am observat a fost acela ca absolut tot ce au invatat ei a fost in particular (meditatii), iar ceea ce faceam la clasa era mult prea putin fata de ce se cere in materia pentru admitere la aceasta facultate. Profilul la care am fost e mate-info. Pot sa spun ca e foarte grea matematica M1 care se face la acest profil. Nu are rost sa lasi in urma toti anii in care ai invatat engleza.Te va ajuta foarte mult o limba straina si iti vei putea gasi de lucru mult mai usor in tarile straine, chiar in domeniul medicinei. Parerea meahappy Mult succes si gandeste-te bine la decizia aceasta pentru ca e una foarte importanta. happy

| SaberSlashS a răspuns:

1)Du-te la un psiholog
2)Fa un test de aptitudini
3)Pe baza rezultatului, decizi profilul