| SoP222 a întrebat:

Astazi am dat Evaluarea Nationala la matematica, ei bine la subiectul 2 exercitiul 3, eu am aflat inai cate mere are bogdan adica 4 mere si apoi cate are ana, adica 3. Toate bune, rezultatul e bun, insa pe barem adica aici :

http://www.gandul.info/......a-11023623

scrie ca primesti 3 p daca afli cate mere are calin, adica 5
si 2 p daca aflii cate mere are ana, ce credeti voi primii punctaj maxim daca am aflat cate mere are bogdan?

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Vei primi tot punctajul. In barem se specifica clar faptul ca daca ai rezolvat corect dar nu ca in barem, se da punctajul integral.

| CalinBerindean a răspuns:

Nu conteaza modul de rezolvare al problemei daca a fost facuta corect, nu cred ca o sa scada nimic pentru ca raspunsul este exact acelasi.

| airaad a răspuns:

Ce tampenie. Exercitiu zicea: Determinati cate mere are Ana.Deci sigur o sa se faca scandal daca o sa se dea puncte daca zici cate mere are Calin.(nici nu zicea in exercitiu sa aflii cate mere are el)

Si eu am aflat doar cate mere au Bogdan si Ana si cred ca ne dau punctele deoarece nu cerea in exercitiu doar cate mere are Analaughing

| SoP222 explică (pentru airaad):

Lasa, daca e facem contestatie laughing

| airaad a răspuns (pentru SoP222):

Clar nici nu se pune problemalaughing

| acidliric a răspuns:

Eu am calculat asa:
a+b+c=12
a+b=7, inmultim cu (-1) si vine a+b+c=12
-a-b=-7, le adunam si da c=5 (calin)
apoi:
a+b+c=12
a+c=8, inmultim cu (-1) si vine a+b+c=12
-a-c=-8, rezulta ca b=4 (bogdan)

Cum Calin si Bogdan au in total 9 mere, rezulta ca Ana are 3 mere.
Corect?happy