| cosmina92 a întrebat:

Buna TPU ^_^
De ce verbele (unele) terminate in ir, spre exemplu ouvrir se conjuga la prezent cu terminatiile de la verbele terminate in er ( e, es, e, ons, ez, ent )?
Promit funda si multumesc de ajutor :3

2 răspunsuri:
| kasy93345 a răspuns:

verbul ouvrir cu siguranta nu se termin in e,es, e, ons, ez, ent deoarece sunt de grupa a doua
aceste terminatii se adauga doar la verbele de grupa intai

| cosmina92 explică (pentru kasy93345):

Ouvrir la prezent :
J' ouvre
Tu ouvres
Il ouvre
Nous ouvrons
Vous ouvrez
Ils ouvrent
Am aflat si de ce, adica mi-am adus aminte big grin e verb neregulat... pe viitor nu mai raspunde, daca nu cunosti ^_^ Daca vrei sa raspunzi unei intrebari cel putin documenteaza-te happy