| MeAndMe1000 a întrebat:

Buna cunoscatori de limba japoneza.Am o intrebare pentru voi si anume:Cum se conjuga verbele in japoneza? Se pune vreo terminatie la fiecare persoana(pers. 1, 2 si 3)? Daca da, care sunt terminatiile? Dati-mi un exemplu de verb in japoneza conjugat la toate cele trei persoane.
Primeste funda raspunsul care ma ajuta cel mai mult!

Răspuns Câştigător
| iPetraAnime a răspuns:

Uite sa transcriu ce scrie in cartea mea de japoneza( o carte cu lectii de japoneza, explicatii si alfabet):
"Deoarece subiectul se omite adeseori, verbul are ponderea cea mai mare in intelegerea propozitiei.
Verbul in limba japoneza nu are nici persoana, nici numar, aceeasi forma fiind comuna singularului si pluralului, tuturor celor trei persoane, indiferent de stilul de vorbire folosit(formal sau informal).
Verbele formeaza predicatul verbal si sunt conjugabile in functie de timp si mod.
In functie de formele de baza, verbele japoneze se impart in trei grupe:
I- terminatia -u (hanasu, kaku, kiku, matsu, nomu etc)
II- terminatia -iru( miru, okiru, shinjiru)
- terminatia -eru(ageru, taberu)
III- verbe neregulate ( suru, kuru)
OMG acum vad. sunt zeci de pagini. ti le-as scana dar nu am scanner
sorry nu pot sa imi petrec vacanta rescriind un manual de japoneza
scuze
bye

4 răspunsuri:
| TOMITZA_8321 a răspuns:

CINE? doamne iarta-ma stie limba japoneza? limba de rah*at.nu te supara.ii prea grea.,., cu semnele aleacryingcryingcrying

| Axe_Alex_1997 a răspuns (pentru TOMITZA_8321):

Doar semnele (kanele=silabarele) sunt mai grele, dar gramatical este mult mai ușoară ca limba română.

| xxXClausXxx a răspuns:

Buna, Exista trei tipuri de verbe:
1.Vb in -u
ex. kiku(a auzi)
2.Vb in -ru
ex. (nele vb pot fi din grupa 1 adica exceptii)
shiru(a stii)
3.Vb neregulate
sunt doar doua adica suru ( a face) si kuru ( a veni)

Conjugarea
Sunt acelasi forme pentru toate persoanele si pentru viitor si prezent.
! Verbul sta tot timpul la sfarsitul propozitiei

Exemple :

Voi merge in Japonia
Nihon ni iku.

Nihon(a dormi) ni(in) iku(a merge)
Voi merge in Japonia.
Nihon ni iku (Voi merge în Japonia), poate fi exprimată în mod formal „Nihon ni ikimasu"

avem niste reguli :
In -u
U final se transforma in i si adaugam masu
ex. nomu-nomi-nomimasu (a bea)

In-ru
Eliminam ru final si adaugam masu
ex. taberu-tabe-tabemasu(a manca)

si ultima grupa
Grupa 3, cu cele două verbe neregulate
Se învață ca atare cele două forme formale de prezent și viitor.
suru – shimasu (fac, faci…, voi face, vei face…)
kuru – kimasu (vin, vii…, voi veni, vei veni…)

Și forma de trecut a verbelor este foarte simplă: terminația „mashita" (în loc de „masu") pentru toate persoanele. În plus, este și o limbă ușor de pronunțat.

Spor la studiu!

| TakahashiHiroshi a răspuns:

Nu pot sa-ti explic tot...e ff mult...iti recomand sa iei o carte....ghid de conversatie roman-japonez de Angela Hondru, este ff bun, si eu il am.