| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Buna tpu.De la stanga la dreapta se face citirea,nu? Atunci drapelul Romaniei e albastru,galben, rosu.Si noi de ce il citim rosu,galben, albastru?

Răspuns Câştigător
| dracu14 a răspuns:

In prima varianta a drapelului(secolul 19) culorile erau asezate orizontal nu vertical si rosu era prima culoare

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este pur si simplu o obisnuinta, desi in Constitutie sunt enumerate in ordinea corecta: albastru, galben si rosu.
Trebuie sa mai spun ca pentru a fi corecta si enumerarea rosu, galben si albastru trebuie sa mai spui cu albastrul langa lance. De altfel tocmai asa era si descrierea drapelului din Constitutia RSR din 1965.

mira
| mira a răspuns:

Aceasta enumerare a devenit un automatism.La inceput multi nu stiau reglementarile, care astazi apar si in Costitutie, privitoare la drapelul romanesc si pronuntau culorile cum le era mai la indemana.Rosul este prima culoare care se impune ochiului.La 1848 tricolorul era orizontal cu rosul in partea superioara.Toate acestea i-au influentat pe poetii care au dedicat versuri tricolorului romanesc recurgand la enumerarea culorilor invocata de tine.

| CannbalCorpse a răspuns:

Deoarece este mult mai usor de pronuntat si citit, da cum spuneai si tu citirea drapelului se face de la stanga la dreapta, dar nu e mai frumos rosu, galben si albastru decat albastru, galben si rosu?

| 01rukia01 a răspuns:

Suna mai bine rosu, galben, albastru decat invers...da' cui ii pasa

| 5IrOK a răspuns:

Il citim petru ca asa ne-am obisnuit si parca suna mai bine dar da corect era albastru-galben-rosu

| Bewaree a răspuns:

Habar n-am da suna mai fain laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bewaree):

laughing))

| seby8414 a răspuns:

E mai usor de pronuntat dar nu are nici-o importanta asta

| baftosu1everywhere a răspuns:

E vorba de politica aici. nai vazut ca boc nici nu stie colinde?\