| ogeorgem a întrebat:

Ma contrazic de ceva timp cu niste prieteni pe tema ordinea in care se citeste drapelul Romaniei. Cum se citeste corect? Albastru-galben-rosu sau rosu-galben-albastru? As dorii cat mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART.12.Simboluri naţionale
  (1) Drapelul României este tricolor; culorile sunt aşezate vertical, în ordinea următoare începând de la lance: albastru, galben, roşu."

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca albastru galben rosu

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Ordinea corecta este albastru, galben si rosu.
Uita-te la poza asta:

http://media.dcnews.ro/image/201505/w670/drapel_54684800.jpg

Iti dai seama de ordinea culorilor uitandu-te la lancea drapelului.
Pa!

| dragodana a răspuns:

Salut! Este corect cum spune Ioan.Partea cu rosu-galben-albastru s-a impamantenit de cand aveam ca imn ''Tricolorul"(parca asa se chema) sin comunism.

| AIeXxX a răspuns:

Albastru galben rosu

| saftaiiustin a răspuns:

Corect e Rosu - Galben - Albastru

Uite: http://www.cunoastelumea.ro/......-albastru/

| ogeorgem explică:

Multumesc pentru raspunsuri prieteni! Asa le spuneam si eu ca este corect Albastru-galben-rosu

| Cretzu33 a răspuns:

Rosu-galben-albastru

| suntserios a răspuns (pentru Cretzu33):

E fix invers... cam rusinica pentru un roman sa nu stie ordinea culorilor steagului

| LukyAndFuck a răspuns:

Albastru galben si albastru!