| Lycan a întrebat:

Din ce se materii se da admiterea la ASE Bucuresti?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"DESFĂŞURAREA CONCURSULUI DE ADMITERE
LA STUDII UNIVERSITARE DE LICENŢĂ CU FRECVENŢĂ :
ETAPA I:
Art. 19 Admiterea la studiile universitare de licenţă, organizate la forma de învăţământ cu
frecvenţă, se face prin concurs, pe baza unei probe scrise sub formă de test-grilă şi a mediei
generale obţinute la examenul de bacalaureat. Disciplinele pentru proba scrisă sunt prezentate în
Anexa F.
(d) Proba scrisă de concurs se desfăşoară sub forma testului-grilă, pe o durată de 2½ ore şi
cuprinde întrebări din disciplinele (una, două sau trei) prevăzute în Anexa F la prezenta
metodologie.
Art. 21 Evaluarea candidaţilor se face astfel:
(a) Verificarea răspunsurilor la testele-grilă se face automat, prin scanare.
(b) Testul-grilă include subiecte de matematică (45 puncte) şi economie (45 puncte);
punctajul maxim obţinut (PS) este 100, din care 10 puncte sunt din oficiu, pentru toate programele
de studii, cu excepţia celor menţionate la punctele c), d), e), f) şi g).
(c) Pentru programul de studii de licenţă Administraţie publică, testul va include doar
subiecte de economie; punctajul maxim obţinut (PS) este 100, din care 10 puncte sunt din oficiu.
(d) Pentru programul de studii de licenţă Limbi moderne aplicate, testul va include subiecte
de limba română (30 puncte), limba engleză (30 puncte) şi o altă limbă străină, la alegere, dintre
franceză, germană, spaniolă şi rusă (30 puncte); punctajul maxim obţinut (PS) este 100, din care 10
puncte sunt din oficiu.
(e) Pentru programele de studii din domeniul de licenţă Economie şi afaceri internaţionale,
testul va include subiecte de matematică (30 puncte), economie (30 puncte) şi limba
engleză/franceză/germană (30 puncte); punctajul maxim obţinut (PS) este 100, din care 10 puncte
sunt din oficiu.
(f) Pentru programele de licenţă Administrarea afacerilor în limba engleză, franceză şi
germană testul va include subiecte de matematică (30 puncte), economie (30 puncte) şi limba
engleză/franceză/germană (30 puncte); punctajul maxim obţinut (PS) este 100, din care 10 puncte
sunt din oficiu." - SURSA :
http://www.ase.ro/ase/admitere2013/pdf2013/licenta/cap2.pdf

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.ase.ro/ase/admitere2013/index.asp?item=Ciclul%20licenta

Toate cele bune.

1 răspuns: