| AleaIactaEst a întrebat:

TPU! Dupa obtienerea rezultatelor la Ev. Nationala, am depus contestatie la Limba Romana, fiind oarecum nemultumit de rezultat. Pentru ca nota mea sa fie schimbata, cat de mare - sau mica - trebuie sa fie diferenta dintre primii corectori si corectorii de la contestatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nota nu se schimba daca exista doar o diferenta de 0, 50 puncte. Daca diferenta este de peste 1, 50 puncte atunci se trimite lucrarea spre reevaluare la o alta comisie si nota data de aceasta este cea care ramane.
Daca diferenta este intre 0, 50 - 1, 50 puncte atunci nota este cea data de comisia de contestatii.