| Editzelu a întrebat:

Este posibil ca acum ceva timp, cateva sute de ani sau poate mai mult sa fii trecut prin tara noastra africani (cel mai probabil sclavi) si sa se imperecheze cu de-ai nostri aparand astfel mulatrii sau mixatii din zilele noastre?
Nu de alta dar am vazut multi romani care au anumite trasaturi mai exotice, de africani.

9 răspunsuri:
| Veritas a răspuns:

Am învățat la istorie că pe vremea dacilor, romanii au mutat un număr considerabil de oameni a mai multe popoare(în special africani și asiatici) pe teritoriul nostru. africani. Dar asta s-a petrecut doar în provincia Dacia care e cam un sfert din țara noastră de acum și oricum s-au amestecat de mult. E o posibilitate. Și eu am în clasă un mulatru care are trăsături de african : nasul acela foarte lat specific lor și altele. fundă te rog!

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Veritas):

In timpul Romanizarii (106-271) Imperiul Roman a adus mai multe populatii pe teritoriul Daciei, asa numitii "colonisti", cu scopul de a stimula dezvoltarea economica si pentru a popula provincia. Insa acestia nu erau africani si nici asiatici. Dimpotriva, erau in marea majoritate romani care au avut un rol foarte important in procesul lingvistic deoarece vorbeau o limba latina populara sau numita in izvoarele istorice "vulgara".

| Veritas a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Ăia nu au fost aduși ci au rămas după ce romanii s-au retras. Limba latină a fost preluată prin administrație, armată, veterani, justiție, coloniști (din Africa, Asia, Europa). Ce am scris mai sus e luat din carte, nu te poți contrazice cu cartea, e aprobată de ministerul învățământului și ne-a confirmat și doamna profesoară.Nu-s eu as la istorie dar așa zice cartea și doamna profesoară.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Veritas):

Bine ma ascult-o pe doamna profesoara... apropo, spune-i doamnei profesoare ca au mai fost niste factori ai romanizarii precum urbanizarea, Dreptul roman, arta romana, activitatea economica, religia. Si mai sunt dar nu-mi vin acum in minte.
Si de asemenea este gresit spus ca "limba latina a fost preluata prin administratie, armata".
Prietene, nu incerca sa fii mai mult decat ceea ce esti!

| Veritas a răspuns (pentru Ibrahimovic):

În primul rând, știu că sunt mai mulți factori dar nu am stat să-i enumăr pe toți
În al doilea rând, nu mă cunoști deci nu îți poți da cu părerea despre cât de inteligent sunt.
În al treilea rând poți să fii cel mai mare istoric, informațiile de mai sus sunt corecte deoarece sunt verificate.
În al patrulea rând nu ne cunoaștem deci nu cred că ar trebui să folosești apelative de genul : "mă". Eu nu îți contest inteligența, nu îmi place să mă cert mai ales când vine vorba despre străini. Cred că ai înțeles că am dreptul la o părere și nu trebuie să te superi sau să mă ironizezi prin "prietene". Nu înțeleg de ce majoritatea celor de pe acest site încearcă pară... jignindu-i pe ceilalți. Nu eu încerc să par mai mult decât ceea ce sunt.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Veritas):

Bine Bogdan. Ti-am inteles parerea, insa chiar as vrea sa te cunosc si pe tine si pe profesoara ta de istorie. Imi plac oamenii care au un cuvant de spus cand vine vorba despre aceasta stiinta.

| Veritas a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Sunt o persoană destul de interesantă dar pe doamna de istorie... nu are rost s-o cunoști, nu ai nimic de învățat de la ea, te asigur. Îmi place istoria, cel mai mult mi-a plăcut materia de a VI-a fiindcă a fost multă politică și religie. Mă bucur că m-ai înțeles pe deplin, se vede că ești un om în adevăratul sens al cuvântului.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Veritas):

As vrea totusi sa te-ntreb in ce clasa esti? happy

| Veritas a răspuns (pentru Ibrahimovic):

A VIII-a, geniile gândesc la fel, tocmai voiam să-ți trimit cerere de prietenie happy