| Editzelu a întrebat:

Am observat in Romania multi oameni (inclusiv eu) care sunt mai inchisi la culoare si au trasaturi gen africane si sunt de multe ori confundati cu tiganii (insa e o diferenta de la cer la pamant intre ei).La marea majoritate am observat (inclusiv eu) le place foarte mult rappu, le place sa se imbrace fashion,le place basketul si in mare parte le plac foarte mult chestiile de "negrii" chestie pe care multi altii nu o au (inclusiv tiganii carora le plac manelele,care nu prea sunt cizelati, vorbesc ciudat, put si vin din India) mie unu nu-mi plac deloc manele si nici altora gen ca mine chiar daca suntem inchisi la culoare(am observat ca tiganii au un pigment mai opac, in timp ce negrii au pigment mai cafeniu si lucios si trasaturile specifice, nasul mai rotunjit la capat, buzele mari si trasaturile fetei gen africane)si in afara de asta multa lume mi-a spus ca seman cu ei.Mai pe scurt unii dintre noi aratam exact ca mixatii sau mulatrii de negrii si ma intreb daca au fost vreodata negrii (africani) in Romania sau daca au migrat anumiti mixati sau mulatrii de negrii in vreo perioada anume sau daca nu, atunci care e explicatia? thinking Sunt pur si simplu foarte curios! happy

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu au fost niciodata negri africani la noi in tara, cu exceptia studentilor veniti la facultati de pe la noi incepand cu perioada comunista.
Culoarea mai inchisa a pielii se datoreaza influentelor la care au fost supusi romanii de-a lungul timpului, mai ales in sudul tarii. Sa nu uitam ca suntem popor latin, deci ne tragem din romanii veniti din Italia de azi, care e o regiune mediteraneeana. In tot sudul europei observam aceasta tendinta a oamenilor de a fi mai inchisi la piele. Clima mai calda de obicei favorizeaza acest aspect. Apoi am avut influente turcesti, mai tarziu tiganesti, care si ele si-au pus amprenta asupra noastra.

| Editzelu explică (pentru sublime89):

E vorba de trasaturi, nu neaparat culoarea pielii (nasul carm, buzele proeminente si parul cret si latos)

| sublime89 a răspuns (pentru Editzelu):

Eu nu vad multi oameni cu asemenea trasaturi in Romania.

| pufuletziii a răspuns:

Nu ar trebui sa iei in seama ce zic alti oameni. Nu asptectul sau de unde vi conteaza, ci ce fel de persoana esti! Ar trebuii sa ii ignori daca te deranjeaza, nimeni nu e perfect. Sincera sa fiu nici eu nu stiu sa zic de unde vin (am si eu o colega asa ca tine, dar e adoptata). Poti sa iti intrebi parintii despre detalii in legatura cu familia ta, de unde e, etc...Bafta!>big grin

Răspuns utilizator avertizat