| Anaoi28 a întrebat:

Buna TPU!
Eu mai am un an pana la facultate, in toamna voi intra in clasa a 12 a. Am discutat cu niste cunostinte mai in varsta decat mine, care au stat doi ani la camin. O fata mi-a spus ca nu a putut sta la caminul unde se inscrisese, deoarece nu era o cladire renovata, erau conditii deplorabile, asa ca a ales un camin privat din Bucuresti. Nu mai stiu exact in ce zona a stat
Intrebarea mea este: cum este viata la camin? Nu poti avea un lucru al tau, pentru ca imparti pana si hainele cu ceilalti? Este chiar atat de rau precum am auzit? Sau totul depinde de zona si de ccaminul in care ai fost cazat(bineinteles, si de colegii de camera)?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Asta depinde de localitate, cămin șamd, dar în principiu este foarte fain. Ai o cameră maricică, cu paturi supraetajate, unde se stă câte 2 sau 4. În unele cămine ai baie în cameră, în altele nu. În unele cămine ai doar o chiuvetă, eu prefer să n-am deoarece face gălăgie. Ai bucătărie dotată cu plite unde îți poți face mâncare, ai baie cu 5-10 dușuri, 5-10 wcuri(în funcție de capacitatea căminului), mașină de spălat. În mod normal majoritatea studenților sunt ok, dar evident că mai există cazuri în care dai de ciudați sau autiști, dar nu fac probleme deloc, totul e ok.

La cămin privat este cam tot aia, doar că e mai scump, nu prea merită în opinia mea.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! De la colegii mei stiu ca era plin de gandaci. Mai bine alegi un camin privat ori stai in chirie cu cineva si macar aveti confort.

| Anaoi28 explică (pentru Aasdfghj):

Buna!
Multumesc de raspuns!
Prietena mea a spus ca ea plateste 500 de lei la caminul privat, cu toate utilitatile incluse, a avut si baie in camera si a avut posibilitatea de a-si alege colegul de camera, a ales-o pe sora ei. Nu sunt eu as de pretentioasa, insa nu cred ca as putea sta in conditii ca astea, cu siruri de gandaci, cand cel mai important este sa invat.
Multunesc mult!

| Aasdfghj a răspuns (pentru Anaoi28):

Eu doar asta am auzit de la colegii mei, gandaci, gandaci, gandaci. E mai important sa te simti bine si sa poti sa inveti decat sa te gandesti ca ti-a intrat gandacul pe sub asternuturi ori prin farfuriile cu mancare.

| Anaoi28 explică (pentru Aasdfghj):

Asa este. Mai ales daca ai norocul sa gasesti de niste colegi mai dezordonati, carora nu prea le place ordinea, atunci eu cred ca merita niste bani in plus. Multi mentioneaza ca experienta studentiei este mult mai buna la camin, insa daca vine vorba, degeaba stai acolo daca nu te simti bine, ca doar principalul obiectiv este sa inveti, sa iti menti o medie rezonabila la buget.

Multumec mult!

| Aasdfghj a răspuns (pentru Anaoi28):

Da, toti spun treaba asta dar nici eu nu consider ca merita sa stai in camin. Plus ca daca nimeresti cu cineva care vrea sa piarda noptile si sa se culce pe la 2-3 noaptea iar tu vrei la maxim 12, ar fi o mare problema. Te poti distra si iesind cu colegii, nu trebuie sa stai neaparat in camin pentru distractiile studentiei. big grin