| fanta24 a întrebat:

Eu sunt clasa a 11-a la profil de matematica informatica intensiv engleza, insa in ultima vreme nu prea mai merge matematica, si m-am gandit la un profil mai usor, insa asemanator, acesta fiind stiinte ale naturii. Materiile pentru teze si bac sunt aceleasi, cu exceptia matematicii, care la stiinte este M2, nivel mai mic decat la mate-info. Am citit ca este legal un transfer, fiind de la un profil intensiv la unul normal. Insa, de ce am nevoie pentru transfer? Exista posibilitatea ca acesta sa nu fie acceptat de catre director? Mentionez ca pe langa greutatile intampinate la matematica, a mai aparut si problema transportului. Eu fac naveta intr-un oras mai indepartat pentru profilul mate-info intensiv engleza, ceea ce costa cam mult lunar, iar recent singura sursa de venit s-a oprit, ramanand doar cu alocatia mea, si pensia bunicii (eu locuiesc cu bunica), iar naveta pentru profilul de stiinte ale naturii este mai putin de jumatate din celalalt. Va rog sa-mi raspundeti cat de repede puteti! As vrea sa stiu ce fel de probleme as putea intampina, si daca transferul poate avea loc. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti solicita transferul, dupa terminarea cl. a XI-a, motivand cu apropierea de domiciliu.
Ca transferul o sa fie sau nu aprobat depinde de CA al liceului unde vrei sa te transferi si de indeplinirea conditiei de medie, respectiv media ta anuala din cl. a XI-a sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din profilul/clasa de la liceul de transfer si sa nu se depaseasca numarul maxim de elevi din acea clasa (30 de elevi). Daca se depaseste poti cere derogare de la ISJ.

| fanta24 explică (pentru Ioandelasal):

Deci acum, in timpul anului nu se poate face transferul? Situatia e destul de critica, in special cu transportul. Mersi pentru raspuns!

| Ioandelasal a răspuns (pentru fanta24):

In timpul semestrului se poate face transferul doar in anumite situatii speciale, conform ROFUIP, citez:
"(3) Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Ai putea solicita aprobarea CA al ISJ, cu motivatia aratata in intrebare si poate iti aproba, n-ai nimic de pierdut.

| fanta24 explică (pentru Ioandelasal):

Am citit asta. Eu m-as incadra la punctul e). Insa, ma pot transfera la un alt liceu, sau tot in acelasi liceu, la profil diferit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fanta24):

Transferul se poate face la acelasi liceu sau la altul, in functie de ce soliciti tu.
Totusi, in intrebare, spuneai ca vrei sa te transferi de la matematica la stiinte ale naturii, mi se pare ca sunt profile diferite.

| fanta24 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult! Si pentru asta, trebuie sa depun o cerere, sau sa vorbesc cu directorul scolii? Chiar nu stiu cum se procedeaza.

| Ioandelasal a răspuns (pentru fanta24):

Trebuie sa depui o cerere scrisa, daca esti minor semnata si de un parinte.

| fanta24 explică:

Ambele materii dau teze si bac din romana, bio/chimie/fizica si matematica M1 sau M2. Nu mi se pare mare diferenta.