| aurora23 a întrebat:

BUNA TPU! Eu sunt clasa a 8-a si as vrea sa intreb despre bilingv orice informatie este de folos.Ce se da la proba scrisa, ce intrebari se pun la proba orala si daca puteti sa-mi dati un site cu teste de bilingv si sa-mi dati si cateva sfaturi cum v-ati pregatit voi pentru bilingv.Dau FUNDA :-)

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Si eu sunt a8-a :) Dai un test alcatuit din proba orala si scrisa. La cea scrisa se acorda 60 p, la cea orala 30 p si ai 10 p din oficiu.Ca sa promovezi trebuie sa iei macar 6. Daca sunt a8-a,nici eu nu m-am pregatit dar banuiesc ca trebuie sa faci multe variante (ca la examen) si sa recapitulezi materia.Depinde si la ce vrei sa dai blingv (engleza/franceza/germana etc ). Uite aici unul la engleza:http://www.didactic.ro/materiale-didactice/bilingv-engleza-2013-bucuresti. Daca vrei la celelalte materii, poti cauta pe google;) Funda?

1 răspuns:
| Alex_Aalleexx_1989 a răspuns:

Pentru a intra la o clasa de bilingv trebuie evident sa dai un test de bilingv. Acesta consta intr-o proba scrisa si una orala. La cea scrisa primesti 60 de puncte, la cea orala 30 si 10 puncte din oficiu. Ca sa treci proba de bilingv trebuie sa iei peste 6 sau 7, nu mai stiu sigur.