| AMVeu a întrebat:

Bună TPU, eu sunt în clasa a 9-a și locuiesc în Germania. M-am mutat aici după ce am terminat clasa a 6-a. Vreau să știu dacă aș putea să mă întorc înapoi și să continui în clasa a 9-a sau dacă trebuie sa repet clasa a 8-a. Vreau să menționez că școala de aici nu e așa de bună ca în România.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu repeti nimic, te vor introduce la clasa la care erai si in Germania.

| AMVeu explică:

Încă ceva. Aici nu există liceu. Adică clasele 5-12 se fac în aceeaşi şcoală. Şi notarea e diferită. De la 6 la 1, 1 fiind cea mai bună notă. Deci în funcţie de ce îmi pot alege liceul? Adică trebuie să am o anumită medie ca să intru într-un liceu, nu? Eu până acum nu am fost notat pentru că nu am ştiut limba.