| dublud a întrebat:

Buna TPU haideti sa deshidem aici o discutie, ca sa nu mai punem toti intrebari.
1.Cum vi s-a parut Evaluarea Nationala la Limba si Literatura Romana?
2.Ce credeti ca a fost propozitia de la exercitiul 3?
3.Cum vi se par compunerile cerute?
4. Ce epitet si enumeratie ati scis? Dar la moduri de expunere?

Răspuns Câştigător
| Softit a răspuns:

1. mai grea decat anul trecut
2. subiectiva
3. acceptabile
4. la epitat am pus ceva de lumini, iar la moduri de expunere: naratiunea si descrierea

3 răspunsuri:
| bubblex a răspuns:

Buna!
1. Evaluarea Nationala de azi mi s-a parut in general OK, cu subiecte nici foarte usoare, nici foarte grele.
2. Eu am luat-o predicativa, dupa multe minute de gandire. Am ajuns chiar sa intorc ordinea propozitiilor si astfel mi-a iesit: Dificultatea rasfoirii este/ ceea ce ma jeneaza./ Din aceasta cauza am luat-o predicativa, insa sunt din ce in ce mai convinsa ca raspunsul c. subiectiva era cel corect. happy
3. Compunerile mi s-au parut frumoase, mi-a placut sa le redactez, insa nu se compara de exemplu opinia despre mesajul textului cu rezumatul dat la sesiunea speciala. In orice caz, compunerile nu mi-au creat probleme.
4. Ca epitet am luat: "grote infricosoatoare", iar ca enumeratie: "despre spaime si bucurii, despre surprize si esecuri".

Tu cum te-ai descurcat? Cum ti s-au parut subiectele?

In orice caz, multa bafta in continuare, Evaluarea Nationala nu s-a terminat! happy

| LaviHaha a răspuns:

1 Daca ai invatat era usoara
2 Subiectiva
3 Nu am avut nicio idee
4 epitet nu am pus si la enumeratie: ceva cu randuri

| LaviHaha a răspuns:

Aaa si modul de expunere era dialogul descrierea si naratiunea