| elev12 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce materii si cate ore pe saptamana, la ce se dau examene,teze si alte informatii referitoare la facultatea de litere specializarea limba romana - engleza sau limba romana-franceza?

P.S.: Daca este cineva de la facultatea de litere din Galati,, Universitatea Dunarea de Jos" l-as ruga sa ma ajute cu informatiile specificate mai sus. Dau funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se studiaza istoria limbii, morfologie, sintaxa, si literatura(veche, pasoptista, clasica, interbelica, postbelica), paleografie, fonetica, dialectologie, romanistica, istoria limbii literare.
in paralel se fac cursuri practice pentru limba straini, dar si literatura limbii straine- engleza sau franceza.
se dau cate 6-8 examene pe semestru. cate 2-3 la literatura si restul la limba (gramatica).
nu te sfatuiesc sa dai la Galati, daca asta planuiesti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru elev12):

Eu am facut masterul acolo. e prostie de facultate. nu se face nimic. studentii si profesorii sunt mediocri.

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| MoisaDMD a răspuns:

Dreptul de cazare se acordă studenţilor şi doctoranzilor înmatriculaţi la zi care nu au domiciliul stabil în municipiul Iaşi. Nu contează dacă eşti înmatriculat pe locurile de la buget sau cu taxă. Criteriul principal în acordarea dreptului de cazare este media anuală obţinută în anul universitar anterior. Pentru studenţii înmatriculaţi în anul I se va lua în considerare media obţinută la admitere.

La cazare au prioritate studenţii orfani de ambii părinţi, cei proveniţi din casele de copii sau plasament familial, dacă au obţinut minimum 40 de credite pentru obligaţiile didactice din anul universitar anterior. Refuzul repartiţiei de cazare sau renunţarea la cazare în timpul anului universitar conduce la pierderea dreptului de cazare pentru anul universitar în curs.

Candidaţii admişi care doresc cazare pentru anul universitar 2012-2013 şi care au bifat cîmpul "doriţi cazare" în fişa de înscriere vor fi luaţi în calcul, în funcţie de media obţinută, conform următoarelor priorităţi:

1. cămine modernizate (C1/C2/C3 – aprox. 200 – 250 lei /lună) – prioritatea 1

2. cămine obişnuite (C6/C8 – aprox. 105 lei/lună) – prioritatea 2

3. cămine de lux (Gaudeamus – aprox. 400 lei/lună şi Akademos – aprox. 560 lei/lună) – doar dacă se solicită separat, printr-o cerere tipizată care se depune la facultate în perioada 03 – 10 septembrie 2012.

Pentru primele două posibilităţi, candidaţii admişi nu trebuie să facă nici un demers, opţiunea de cazare fiind preluată din fişa de admitere.

Candidaţii admişi în sesiunea a doua de admitere vor depune cerere (Gaudeamus sau Akademos) sau dosar de cazare (orfani, plasament, caz medical etc) în momentul confirmării locului (pe data de 14 sau 15 septembrie).

De asemenea, candidaţii admişi care se încadrează în prevederile art.15 din Regulamentul de cazare (studente cu copii, orfani de ambii părinţi, plasament, cazuri medicale) vor depune în perioada 3 – 10 septembrie 2012 un dosar de cazare care va cuprinde:

pentru cazuri medicale, conform art. 15, lit. c din Regulament : cerere tipizată, certificat medic specialist, certificat medic de familie, certificat medic UAIC, dosar plic
pentru orfanii de ambii părinţi: cerere tipizată, copie certificate deces părinţi, copie certificat nastere student, copie BI, dosar plic
pentru plasament instituţional sau familial: cerere tipizată, adeverinta de plasament, copie certificat nastere student, copie BI, dosar plic
Cazarea studenţilor se face în funcţie de media obţinută şi de locurile de cazare alocate facultăţii. Nu toti studenţii obţin cazare.

Studenţii fii de cadre didactice nu obţin automat cazare în baza acestui statut, dar, în eventualitatea obţinerii locului de cazare, în baza unui dosar depus la cămin, pot beneficia de subvenţie (plata unui tarif redus).

Dacă vă încadraţi în situaţia de la punctul 3 sau în situaţiile menţionate în art. 15 din Regulamentul de cazare, vă rugăm să faceţi toate demersurile doar în perioada menţionată (3 – 10 septembrie). Dincolo de această perioadă nu se mai primesc cereri sau dosare de cazare.

Răspuns utilizator avertizat