| elev12 a întrebat:

Imi poate spune cineva mai multe informatii despre profilele filologie, stiinte sociale si mate-info(materiile care se studiaza si nr de ore pe saptamana, materiile la care se dau teze si bacul, meseriile care se pot urma dupa fiecare profil )?

P.S.: Daca este cineva de la LMK Galati l-as ruga sa-mi dea informatiile specificate mai sus.(mediile de admitere le stiu)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie: Se pune accentul pe romana, istorie, geografie, limbi straine si cam atat/

Stiinte sociale: La fel ca la filologie. Eu sunt clasa a 9-a si am 4 ore de romana pe saptamana, 3 de geografie, 3 de engleza, 2 de franceza, 2 de istorie.

La ambele profile se dau teze la romana, engleza sau franceza (depinde la ce esti avansat), istorie sau greografie (la alegere) si la stiinte sociale dai teza la logica si la filologie la latina. Bacul la stiinte sociale se da la romana, istorie si de ales intre logica, psihologie, economie, filosofie si geografie si la filologie se da sigur la romana si celelalte 2 cred ca tot la fel.

Mate-info: Se pune accent pe mate, fizica, chimie, romana si informatica.
Teze se dau la mate, romana, informatica si de ales intre fizica, chimie si biologie. Bacul se da la romana, mate si de ales intre fizica, chimie si biologie (cred).

Daca faci la filologie sau stiinte sociale poti urma o cariera ca actor, jurnalist, politician, avocat, in general meserii din astea in care trebuie sa stii sa vorbesti si sa ai de-a face cu lumea. De la mate-info poti iesi inginer, arhitect si alte meserii din astea mai anoste de oameni mai seriosihappy

Sper ca am reusit s ate ajut macar putin.

PS: Acum ca sti mai multe despre fiecare profil, la ce profil te gandesti sa dai la liceu?:d Sunt si eu curiosbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru elev12):

Cu placere. Sa sti ca filologia e un profil frumos. Bafta la examene ca sa intri acolo unde iti doresti. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat