| Eu93llr a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva. Facultatea de medicina e chiar atata de grea pe cat se aude? Adica, chiar nu mai ai timp liber? Vreau sa dau acum la medicina, dar inca sunt nehotarata daca sa aleg sau nu medicina generala. As vrea pareri de la cineva care este deja student la medicina! Fundaaa!happy

Răspuns Câştigător
| Crash94 a răspuns:

Eu dau vara asta la medicină, dar personal cred că odată ce vrei cu adevărat să faci o carieră din asta, nu mai ţii cont de timp liber, de restul ocupaţiilor tale de dinainte. Odată ce nu eşti sigură de acest lucru, te poţi îndrepta spre ceva mai uşor, cum ar fi Tehnica Dentară, Asistenţă Medicală Generală, ori Ştiinţe Bioinginereşti. Asta dacă vrei să faci o carieră în domeniu, dar trăieşti cu teama că la MG va trebui să te dedici total meseriei.
Multă baftă îţi doresc şi sper să iei decizia corectă pe cont propriu, fără a te lăsa influenţată de alte "vorbe"!

| Eu93llr explică (pentru Crash94):

Hmmm..imi doresc foarte mult asta. E visul meu inca de cand eram copil. Desi acum urmez alta facultate, am constatat ca totusi in tot ceea ce faceam mereu imi spuneam, daca eram acum la medicina era mai bine si de asta am hotarat sa dau totusi la medicina daca asta imi doresc. Nu ma refer neaparat la timp liber de a o lalai zilnic prin oras sau asa, sunt foarte constienta ca asta nu se va intampla, insa mi-e putin teama de gandul ca nu voi face fata. Desi toata lumea ma incurajeaza sa dau ca va fi bine. Apropo, multa bafta daca iti doresti sa dai la medicina!:*

| Crash94 a răspuns (pentru Eu93llr):

Mulţumesc, asemenea şi ţie! Bineînţeles că orice ai face în viaţă implică şi riscuri, dar medicina, în special, mai multe decât toate celelalte. Orice om are temerile sale, crezi că mie nu îmi e teamă de ce va urma? Mai ales că voi fi departe şi de familie, dar toate au un început. şi fără să riscăm puţin, nu vom obţine ceea ce dorim.
Oricum, dacă eşti făcut pentru asta, dacă ai vocaţie şi dacă o faci cu plăcere, va ieşi bine, într-un final! happy

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Da, nu sunt doar zvonuri, este adevărat tot ce ai auzit.
Verişoara mea este la medicină, în anul VI şi abia aşteaptă să termine.
A învăţat în toţi aceşti ani foarte mult iar cheltuielile au fost foarte mari, atlase de milioane, manuale la fel de scumpe, etc.
Gândeşte-te bine dacă eşti făcută pentru aşa ceva sau nu, deoarece dacă faci o alegere greşită vei regreta mai târziu.
Te aşteaptă ani grei de învăţat şi obişnuieşte-te cu ideea că vei avea mai puţină viaţă socială.
Mult succes!

| xBlackPearlX a răspuns:

Multe sunt grele pe lumea asta. Daca tu chiar vrei sa dai la medicina, da-i, nu te mai lua dupa ce spun altii.

| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa faci medicina si sa ai si timp liber, poti merge la o facultate privata...Cei ce doresc sa devina cu adevarat medici, nu-si mai pun problema timpului liber si nici a unei vieti private normale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Confirm. Cunosc câțiva studenți la Cluj... E și greu și obositor. Ani buni...

Dar dacă e visul tău, poate că merită.