| adelina199696 a întrebat:

imi puteti da mai multe informatii despre viata de student, examene, ce sunt creditele, cam cate examene voi avea si alte informatii care ma vor ajuta sa imi dau seama cam ce voi face la facultate.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Viata de student depinde unde studiezi si daca stai sau nu la camin.

Viata de camin e misto dar obositoare, iti faci multi prieteni dar nu ai intimitate si liniste.

Daca esti sudent la medicina sa te inarmezi cu multa rabdare 6 ani de invatat zi de zi.

Examenele difera de la facultate la facultate. Sunt sesiuni care au 4-5 examene in 10 zile, sesiunui care intind examenele pe 3 saptamani. Examenele difera si ele de la profesor la profesor.

Creditele reprezinta importanta unui examen.La univele facultati toate examenele au aceleasi credite, la altele creditele difera.

Un examen promovat inseamna ca iei creditele. Creditele se folosesc la finalul anului si ai nevoie de un anume prag sa treci anul.

Examene vei avea de la 4 pana pe la vreo 7, iarasi depinde de la facultae la facultate

| minrest a răspuns:

Examenele se dau in sesiune, pot fi scrise, orale sau colocvii (colocviul e un examen oral deschis, la care poti sa intervi daca ai ceva la obiect de spus, iar raspunsul ti se puncteaza). Sunt peste zece pe fiecare semestru. Toate cursurile dintr-un semestru trebuie ca, adunate, sa aiba un anumit numar de credite. Trebuie sa ai grija sa optezi pentru atatea cursuri, cate credite se cer. La avizier e scris numarul de credite ale fiecarui curs in dreptul numelui cursului. Exemplubig grinrept International - 30 credite. Facultatea e la un nivel superior liceului, e practic altceva, trebuie sa extragi singura intelesul din cartile pe care le citesti, ghidata de cursuri si seminare. Lucrul asta este extrem de frumos.