| sebydoda a întrebat:

Imi puteti da va rog rugăciunile Tatăl nostru si Împărate ceresc in franceza, dar cum se citesc, nu cum se scrie? Am mare nevoie de asta. va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Miss25JK a răspuns:

Tatal Nostru In Franceza:
scris:

Notre Père qui est aux cieux, que ton Nom soit sanctifié,
que ton règne vienne, que ta volonté soit faite
sur la terre comme au ciel.
Donne-nous aujourd'hui notre pain de ce jour.
Pardonne-nous nos offenses,
comme nous pardonnons aussi à ceux qui nous ont offensés.
Et ne nous soumets pas à la tentation, mais délivre nous du Mal. Amen.

Citit:

Notră Per chi e o cieu, sa ton nom soa sanctifie
sa ton regnă vien, ca ta volonte soa fe
siur la ter com o siel
Done nu-s ojurdui notră pan de se jur
pardonă nu-s nos ofens com nuz pardonon osi a se chi nu-s on ofense.
E ne nu-s sumet pa a la ttentasion me delivră nu-s diu mal. Amen

| Miss25JK a răspuns (pentru Miss25JK):

Unde scrie nu-s, m-a autocorectat TPU. se pronunta oricum nu-s " nu-s "

| Miss25JK a răspuns (pentru Miss25JK):

Nu am gasit imparate ceresc in franceza scris ca sa pot sa ti-l scriu aici cum s-ar citi, insa iti las un link unde il poti asculta si scrii tu ce intelegi din el.

| Gonrax a răspuns (pentru Miss25JK):

"en" se pronunță "an", deci e "vian" nu "vien" (la pronunțare)
"pain" se pronunță "pen" (ai = e)

| Gonrax a răspuns (pentru Miss25JK):

Am greșit eu, "pain" se pronunță "pan", ai zis bine.