| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Buna TPU imi puteti spune niste scrisori de dragoste mai celebre pentru ca am ca tema sa aleg una si sa scriu motivul. Dati-mi niste exemple.
multumesc

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă sunt scrisori de dragoste, se cheamă că tu ai un asemenea sentiment pentru o fată. De ce trebuie să înveți de la alții ( și mai ales celebri) cînd ceea ce trebuie să scrii tu este ceea ce simți tu pentru acea fată?
Cînd va trebui să treci și la lucruri practice vei cere ajutor de la alții?

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru corolav):

Am ca tema sa aleg una si sa motivez de ce nu sa scriu eu una!

| Mikasa707 a răspuns:

Cred ca cele mai celebre pe plan international sunt scrisorile lui Napoleon Bonaparte către Josephine sau Victor Hugo si Adele Foucher sau scrisorile lui Beethoven.
La nivel national:
cunoscutele scrisori ale lui Mihai Eminescu catre Veronica Micle; Emil Cioran si Friedgard Thoma; Mircea Eliade si Maitryi.
uite un link cu mai multe exemple si cateva citate din scrisori http://www.historia.ro/......-am-varsat
http://www.avocatnet.ro/......lebre.html