| CoolGirl2011 a întrebat:

Imi puteti spune proverbe despre mama si copil sau sa fie : " cum e mama e si fiica" sau ceva de genu ?
PS: dau funda la cele mai multe

Răspuns Câştigător
| ir3al a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, asa ca a creat mamele." Proverb evreiesc

"Exista un singur copil frumos in lume, iar el apartine fiecarei mame." Proverb chinezesc

"Un barbat isi iubeste cel mai mult iubita, cel mai tare nevasta, si cel mai indelungat mama." Proverb irlandez

"O mama buna valoreaza cat o duzina de popi." Proverb spaniol

"Munca oamenilor se masoara cu ziua, dar munca unei mame nu se sfarseste niciodata." Anonim

"O mama isi poate tine doar o vreme copilul de mana, dar din inima nu-i da drumul pana la sfarsitul vietii." Anonim

"Adevarata mama nu este cea care-i da viata copilului, ci buna crestere." Sfantul Ioan Gura de Aur

"Mamele isi iubesc copii mai mult decat tatii pentru ca ele sunt mult mai sigure ca sunt copiii lor." Aristotel

"Toata educatia depinde de mama." Aristotel

"Inima mamei este un adanc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare." Honore de Balzac

"Pentru mame nu exista spatiu: o adevarata mama presimte si-si vede copilul de la un pol al pamantului la altul." Honore de Balzac

"Dragostea de mama e cel mai puternic si cel mai statornic sentiment al femeii." Bautain

"Poate ca pe nimeni nu chinuim atat de mult ca pe propria noastra mama si poate ca este dragostea pentru care sacrificam mai putin, deoarece suntem siguri ca ne-a fost data pentru totdeauna si ca intotdeauna ne va ierta." Jacinto Benavente

"Sufletele de mama n-au nicio cumpatare la recunostinta, cum n-au nici la iubire." Hortensia Papadat-Bengescu

"Daca evolutia are loc cu adevarat, de ce mamele au numai doua maini?" Milton Berle

"Multe minuni sunt in univers, dar capodopera creatiunii e tot inima unei mame." Bersot

"O mama ne iarta toate greselile, chiar si cateva pe care nu le-am comis." Robert Brault

"Femeile stiu cum sa creasca un copil. Ele stapanesc o indemanare simpla, fericita, delicata de a pune scutecele, a incalta piciorul unui copil si a ingana cuvinte dulci fara nici un sens. Iar sarutul lor capata un sens deplin intr-o lume dezolanta." Elizabeth Barrett Browning

"Mamele au o varsta unica, nu exista mame tinere, mame batrane, mame frumoase sau urate. Exista doar mame." Alba de Cespedes

"Numai o mama stie ce inseamna a iubi si a fi fericit." Chamisso

"O fetita, intrebata unde este casa ei, a raspuns "locul unde este mama"." Keith L. Brooks

"Cele mai dulci sunete daruite muritorilor sunt mama, acasa si paradis." William Goldsmith Brown

"Unele mame sunt pupacioase, altele sunt certarete, dar dragostea ramane aceeasi, iar cele mai multe mame te saruta si te cearta in acelasi timp." Pearl S. Buck

"Numai o mama stie ce inseamna a iubi si a fi fericit." Chamisso

"O mama este cineva catre care alergi atunci cand ai necazuri." Emily Dickinson

"Iubirea unei mame simte prezenta copilului adorat chiar si inlauntrul celui mai degradat om." George Eliot

"O mama nu este o persoana pe care sa te sprijini, ci o persoana care face sprijinul nenecesar." Dorothy Canfield Fisher

"Dragostea unei mame este combustibilul care ii permite unei fiinte umane normale sa faca imposibilul." Marion C. Garretty

"Mama este aceea care mi-a dat odata cu veselia ei cea vie si adevarata placerea de a scrie, gustul si gloria intreaga a talentului meu poetic." Goethe

"Atunci cand devii mama esti mama tuturor copiilor. Din acel moment, orice copil ranit, abandonat sau speriat este al tau. Traiesti in mamele suferinde din toate rasele si toate credintele si plangi pentru ele. Tanjesti sa le alini pe toate mamele intristate." Charlotte Gray

"Ruga mamei apara de orice primejdie, pe apa si pe uscat." Gogol

"Mama mea canta fara incetare in sufletul meu, despre alinare, fericire si viata. Poate ca uneori uit cuvintele, dar imi amintesc intotdeauna melodia." Graycie Harmon

"O mama buna pretuieste cat o suta de profesori." Johann Friedrich Herbart

"Fara mama nu se poate iubi. Fara mama nu se poate muri." Hermann Hesse

"Ce altceva sunt madonele lui Rafael decat umbra dragostei de mama, fixata intr-o schita permanenta pentru totdeauna?" Thomas Wentworth Higginson

"Adevaratele religii ale lumii provin mai mult dinspre femei decat de la barbati – mai ales de la mame, care poarta cheia sufletelor noastre in inima lor." Oliver Wendell Holmes

"Tineretea se vestejeste; dragostea apune, frunzele prieteniei se astern pe pamant. Speranta secreta a unei mame supravietuieste tuturor." Oliver Wendell Holmes

"Oh! Iubirea de mama! Iubire ce niciodata nu se uita! Paine minunata, ce Dumnezeu o imparte tuturor si o inmulteste! Hrana de care toti au parte in casa parinteasca! Paine din care toti au partea lor si toti o au intreaga – oricati copii ar avea o mama." Victor Hugo

"Bratele unei mame sunt alcatuite din tandrete iar copiii adorm profund in ele." Victor Hugo

"Mama este cel mai apropiat prieten pe care il avem atunci cand incercarile, grele si surprinzatoare, cad asupra noastra; cand nenorocirile iau locul prosperitatii; cand prietenii care s-au bucurat alaturi de noi, in momentele stralucirii noastre, ne parasesc in clipa in care problemele ne coplesesc, numai ea ramane langa noi si se straduieste prin bunatatea sfaturilor si invatamintelor ei sa risipeasca norii intunecati, facand ca pacea sa se reintoarca in inimile noastre." Washington Irving

"Cum ati putea voi banui cate lumi misuna intr-o raza de soare, cate lupte se dau intr-o gaura de furnici, cate dureri ascunde o inima de mama trudita si cate daruri se pot naste intr-un suflet de copil!" Panait Istrati

Despre mama
Nu exista un om mare care sa nu fi avut o mama minunata.
Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor.

Mana care impinge leaganul este mana care conduce lumea.

Inima mamei este sala de clasa a copilului.

O mama este cea care poate lua locul tuturor, dar al carei loc nu poate fi luat de nimeni.

In inima mamei oricand vei gasi iertarea.

În lume există un singur copil frumos, iar fiecare mamă este mama lui.

Când copilul cade, mama plânge; atunci când mama cade, copilul râde

Mama proştilor e mereu gravidă.

Când copilul cade, mama plânge; atunci când mama cade, copilul râde

5 răspunsuri:
| Céline7 a răspuns:

Atâta timp cât o femeie poate sa arate cu 10 ani mai tânara decât fiica ei, este perfect multumita.

Sangele apa nu se face.

| Adina981 a răspuns:

O mama isi poate tine doar o vreme copilul de mana, dar din inima nu-i da drumul pana la sfarsitul vietii.

Adevarata mama nu este cea care-i da viata copilului, ci buna crestere

Exista un singur copil frumos in lume, iar el apartine fiecarei mame

O fetita, intrebata unde este casa ei, a raspuns "locul unde este mama"

| John90 a răspuns:

Asa mama asa fica sau aschia nu sare departe de trunchi

| 73467 a răspuns:

Cine vrea sa stie cum sunt tatal si mama sa priveasca fiul si fiica.Cine nu e supus parintilor sai, nu e sincer si credincios nici cu prietenii. Aste sînt mai mult despre părinți și copii merg?