| Danyel_9154 a întrebat:

TPU!
Imi puteti spune teoria rasiala asa cum era prezentata in "Mein Kampf" de Adolf Hitler?
Am tot cautat pentru un raspuns dar nu am gasit nimic.
Dau funda celui mai bun raspus!

Răspuns Câştigător
| slapnenorocit a răspuns:

Te referi la antisemitism (ura fata de evrei). Hitler vroia sa creeze un model, o "Rasa suprema", rasa nordica (inalti, blonzi, ochii albastrii). Acesta a incercat eliminarea tuturor fiintelor umane "nepotrivite", pastrandu-le doar pe cele potrivite stereotipului nordic. Cei ce nu erau conform tiparului erau inchisi in "colonii".

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

In cartea lui MEIN KAMPF ( LUPTA MEA ) vorbeste de rasa suprema ( blonzi, inalti ); gasesti aici ceva despre asta:
http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search