| Andreea249 a întrebat:

în 2017 am intrat la liceu, mai exact profesională, am mers jumătate din clasa a 9-a, iar în semestrul 2 nu mai tin minte exact, dar cred ca n-am mai fost deloc. La sfârșitul clasei a 9-a m-au sunat colegii si mi-au spus că am ramas anul. Nu am sunat la secretariat sa intreb, am tot lăsat si au trecut zilele. In clasa a "10"a, in 2019, n-am fost deloc tot anul si nici nu am anunțat pe cineva ca ma las de scoala. Ieri a sunat-o diriginta pe mama si i-a spus că mi-a încheiat mediile dar pentru a primi diploma trebuie să dau 15 milioane, altfel ma lasa repetenta. Eu nu inteleg nimic! De cant trebuie să plătesc pentru diploma? Si ce diploma? La profesională nu se primeste diploma pentru clasa a 9-a, decât pentru a 10 a dar aia după ce ai terminat toți 3 ani de scoala, eu asa stiam. Iar eu n-am fost la scoala decât jumătate de semestru in 2017 de când trebuie să dau mită vorba aia pentru diploma? Ma poate lamuri cineva? Multumesc

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu 15 milioane, ci 1500 lei, că banii s-au schimbat de mult, scrie pe ei.
Păi eu zic să nu dai, nici milioane, nici lei.

| Andreea249 explică (pentru sadrian46):

Ori milioane, ori lei, tot bani sunt. Niciodata când ați fost la magazin sau undeva si ati cumparat ceva nu ati zis niciodată "milioane". Haideți Domnule ca nu despre asta e intrebarea, nu dau nici milioane, nici lei! happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea249):

Nu am zis niciodată milioane. Și am răspuns la întrebare. Nu îi dai nimic.

| florin926481f a răspuns:

Sincer si nu vreau sa jignesc dar nu ma pot abtine.Nu ti a placut scoala, nu o sa intelegi nimic in lumea asta si zic sa te duci sa intrebi acolo unde ai stat de nu te-ai dus la scoala.In rest, tu o sa suferi mai tarziu dar na mai avem nevoie si de asa oameni ca doar nu iesim toti ingineri.

| Andreea249 explică (pentru florin926481f):

"mai avem nevoie si de asa oameni Ce fel de oameni? Prosti? Analfabeti? La ce va referiti? Sunt o grămadă de oameni cu 8 clase care au facut ceva cu viata lor, nu au ajuns cerșetori, Domnule. Cunosc oameni cu 12 clase, care lucrează la fel ca cei de 8 clase, intr o fabrică unde sunt la fel de "prosti"ca ăștia cu 8 clase. TATA-MAMA dvs nu cred ca au BAC-UL. Si n au murit. Nu cunoasteti motivele pentru care m-am lăsat eu de scoala, nu aveti niciun drept să mă judecati, nici dvs, nici altcineva pe lumea asta, decât Dumnezeu! Am cerut doar un sfat, atât. Nu am nevoie de lecții de viață!

| florin926481f a răspuns (pentru Andreea249):

Lectia de care zici ca nu ai nevoie o sa ti-o dea viata si din pacate o sa fie prea tarziu sa mai faci ceva, nu mai traim timpurile de acum 30-40 de ani cand erai trimis cu vacile pe camp si nu aveai timp de scoala. Daca nu ti a placut colectivul puteai foarte usor sa te tranferi nu sa te lasi de scoala dar ce-mi pasa mie pana la urma nu? e viata ta si faci ce vrei, nu o sa sufar eu.

| Andreea249 explică (pentru florin926481f):

Sunt conștientă de asta. Ca am nevoie de liceu pentru o viață mai bună si de faptul că esti vazut altfel in viata de zi cu zi atunci când ai câteva clase in plus, am trăit o pe pielea mea. Credeti ma ca sunt conștientă si stiu. Deocamdata lucrez, incerc sa imi fac timp si pentru liceu. Nu toti s au născut cu bogăția in brate, asa ca trebuie sa si lucrez, apoi sa merg si la școală.

| Elelei a răspuns:

Daca nu ai fost la scoala nici clasa a 9-a, ce diploma sa-ti dea? Ai pierdut si acel an, asa ca nu se pune problema clasei a 10-a. Chiar daca mergeai la scoala, repetai a 9-a. Ori e o gluma proasta a cuiva, ori e vorba de mita, asa cum spuneai. Dar chiar mita sa fie, nu merita banii aia. Si daca se descopera falsul, iti retrage diploma dar banii nu ii mai primesti.

| ionutx02 a răspuns:

Primesti diploma doar dupa ce ai terminat scoala profesionala si ai fost admisa la examenul din clasa a 11-a. Oricum sunt foarte multi idioti care critica profesionala, dar nu e adevarat ce spun ei. Multora le plac masinile sa le repare si aleg o profesionala - profil mecanic auto (un exemplu).

| Andreea249 explică (pentru ionutx02):

Da, din pacate asa e. Pentru unii profesională e pentru prostii proștilor. asta e. trăim în România. M-am lăsat de scoala din cauza colegilor si profesorilor ca ma făceau sa ma simt ca ultimul om, ceea ce acum imi pare rau

| mâța06 a răspuns:

Eu nu vreau sa te judec sau sa para ca iti tin morala dar cred ca cel mai bine ar fi sa iti termini macar liceul, nu cred ca e prea placut la munca de jos si o să-ți fie greu fara studii, nu e trebuie mea dar iti zic cu toata sinceritatea ca ai nevoie de scoala si nu numai pentru bani, cat si pentru educația ta, iti sugerez sa incerci sa termini macar 12 clase, si eu sunt la liceu si vreau sa termin si facultatea, stiu ca nu e prea placut liceul dar merita sa te strofoci pentru viitorul tau laughing

| Andreea249 explică (pentru mâța06):

Așa-i. Multumesc pentru sfat

| mâța06 a răspuns (pentru Andreea249):

Cu placere, ma bucur ca ai inteles si sper ca ti-ai schimbat parerea =)