| anonim_4396 a întrebat:

TPU!

In toamna voi face primii pasi pe poarta liceului...am intrat prima(cu media de admitere 9, 93) la filologie bilingv engleza, insa nu am habar ce meserie imi doresc sa practic dupa incheierea liceului.
Nu imi pot da seama ce meserie mi se potriveste, asta poate pentru ca nu m-am putut axa pe o materie anume...
Oarecum sunt derutata, deoarece am avut media 10 la toate materiile in gimnaziu, mai putin la fizica

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este bine ca te gandesti de acum la asta...dar este mai bine sa te gandesti in clasa a 10a la asta, atunci o sa stii mai bine ce vrei.
Mai trebuie sa stii ca in liceu nu este ca in gimnaziu, sa nu te panichezi la primul 9 la matematica pe care il primesti, ok?

| VladauMara123 a răspuns:

Iti vei da seama mai incolo ce te pasioneaza, ce iti place mai mult si ce ai face cu placere in fiecare zi. Liceul nu conteaza atat de tare, nu influenteaza meseria pe care ai vrea sa o ai in viitor. Facultatea este cea importanta, pe care trebuie sa o alegi cu grija. Pana pe clasa a 12-a vor
mai aparea materii noi care s-ar putea sa iti placa mai mult, sa te pasioneze. Nu-ti fa griji, cu timpul iti vei da seama. La liceu fiecare materie o vei invata mai in profunzime, lucrurile pe care le stii din gimnaziu vor fi dezvoltate iar profesorii iti vor cere un nivel mult mai ridicat. Toate lucrurile astea te ajuta sa vezi care materie o inveti cu placere si care ti se potriveste. happy