| ForMee a întrebat:

Buna TPU
La evaluarea nationala la mate la subiectul 3 ex 2 punctul b aria mi-a dat 300 radical din 3, eu am aproximat radical din 3 ca fiind 1, 7 si asa am aratat ca aria e mai mica ca 525. Imi va scadea puncte pentru ca am aproximat ca 1, 7 si nu ca 1.73?

Răspuns Câştigător
| alexpahar a răspuns:

Nu, cel mai probabil

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu din cauza asta s-ar putea sa iti scada ci pentru ca ai aproximat. Din cate am inteles eu, doar daca ridici la patrat o sa iti puncteze sad

| StefaniaM a răspuns:

S-ar putea sa iti scada, dar nu mult. La problemele astea cel mai bine e sa ridici la patrat, ca sa dispara radicalul.