| missourichy a întrebat:

La Matematica as vrea sa ma ajutati sa imi calculez media. Deci am 10, 10, 10, 10, 9, 9 si in teza 9. Eu stiu cum se calculează si rezultatul imi da 9, 50 dar profesoara de matematica nu stiu cum a calculat si i-a dat rezultatul 9, 49. Va rog sa imi raspundeti ca sa ii spun doamnei profesoare, chiar nu vreau sa imi treaca media 9

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca media notelor se calculeaza doar cu 2 zecimale si nu se rotunjeste, aceasta este de 9, 66 si de aici pleaca totul si rezultatul calculat al mediei semestriale este de numai 9, 495 si nu 9, 50, asa ca media este 9.

| missourichy explică (pentru Ioandelasal):

Imi poți explica. mai pe întelesul meu? Sincer, nu am prea inteles la ce te referi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru missourichy):

Cele 6 note adunate fac 58, impartit la 6 fac 9, 666666 (la infinit) dar se iau in calcul doar primele 2 zecimale, asa ca rezultatul impartirii este 9, 66 si acesta se inmulteste cu 3 si face 28, 98, acesta se aduna cu 9 si da 37, 98 si impartit la 4 da 9, 495 si nu 9, 50. Deoarece 9, 495 este mai mic decat 9, 50 nu se rotunjeste in favoarea ci in defavoarea ta.