| sabinaatahan a întrebat:

M-am decis sa ma duc la un seminar teologic, iar pe site la proba orala apar doua probe la care nu stiu ce ar trebui sa fac.1)Verificarea auzului muzical prin luarea tonului dupa pian si intonarea gamei Do major, a arpegiului si a unor sunete din gama.2)Verificarea simtului ritmic. Explicati-mi si mie va rog la ce se refera aceste doua probe.Multumesc!

1 răspuns:
| DumitruS a răspuns:

1. trebuie sa reproduci niste note practic. una pe care o auzi (cantata de cineva la pian) toata gama Do major si probabil cateva sunete random. 2. efectiv vor sa vada cum stai cu ritmul dar nu stiu exact exercitiul. e posibil ca cineva sa bata cu un creion in masa intr-o anumita ordine si sa te puna sa reproduci.