| Greeb22 a întrebat:

am nevoie de un raspuns urgent.am test azi la propozitiile predicative si subiective si pronume relativ.imi puteti spune daca un pronume in cazul AC are functia de subiect?
EX: Pe care l-a muscat cainele se teme si de latratura.

2 răspunsuri:
| Woman2Womanro a răspuns:

Buna. Un pronume in cazul acuzativ nu poate indeplini functia de subiect. Subiectul poate fi exprimat doar printr-o parte de vorbire in cazul nominativ. In exemplul de mai sus, "pe care" este complement direct, iar subiectul este "cainele". Subiectul este cel care face actiunea.