| DorofteiLuptatorul a întrebat:

ma puteti ajuta cu niste,, trucuri la invatat,, adica cum invatati voi, ce invatati si cum procedati inainte de o teza/de un examen
Va rog

Răspuns Câştigător
| Emirr2411 a răspuns:

Daca e materie de toceala n-ai ce face, trebuie sa tocesti.
Citesti o lectie de doua-trei ori, cu atentie, apoi incerci sa reproduci, in scris, lectia.
Daca reusesti s-o reproduci integral in scris esti as.
Asa invatam in facultate pentru examenele de toceala. E o metoda senzationala.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

îmi fac schemele mele cu liniute, puncte, foarte colorat ca să fie vizual atractiv și apoi învăț o parte, o repet, învăț următoarea parte și după le repet împreună să le leg, văd cât reuseșc să învăț o dată și neapărat la final repet tot ce am învățat, iau pauză după pauză mai reiau informația aia toată și după trec la următoarele

| Celcestietot a răspuns:

Fie repeți până îți intră în cap, fie înveți logic (asta dacă este posibil la acea/acele materii). Poți să mai iei pastile pentru memorie. Mai exista metode precum audiobookurile, învățatul in versuri, asocierea unui cuvânt / a unei acțiuni cu/de ceva familiar.

| Vikaa a răspuns:

Tot ce ai de facut este sa
-Iti cumperi un set de markere.
Iei caietu de bio, si ai acolo 2 pagini complete,colorezi informatia si in timp ce o colorezi, citeste-o. Dupa ce ti-ai citit prima foaie, incearca sa zici din cap ce ai retinut, daca crezi ca ti-a scapat o informatie, mai repet-o o data pana iti intra la cap.Aceeasi metoda o aplici si pentru a 2-a pagina.
Asa poti face si la chimie spre exemplu, sa colorezi formulele si sa le citesti in timp ce le colorezi, pe mine ma ajuta foarte mult metoda cu coloratul.
La orice materie poti aplica coloratul ca sa inveti foarte bine, de preferat sa fie culori vii, deschise ca sa iti trezeasca ''apetitul'' pentru citit.Desigur,ca sa retii usor acasa cand citesti trebuie sa fii ochi si urechi la ce preda profa/profu, daca e o materie neinteresanta ca istoria sau ca informatica poti sa citesti superficial cat pentru un 5-6. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| DorofteiLuptatorul explică (pentru Vikaa):

Mersi, mi-a fost de ajutor

| cosmin1324 a răspuns:

La matematica/informatica/fizica trebuie invatata teoria si facute exercitii multe, altfel nu ai ce face.

| LoVance0000 a răspuns:

Pe de rost.subliniam cu carioca culori neon sau cu galben neon peste scris

| DorofteiLuptatorul explică:

Multumesc, dar din pacate nu va pot da la toti,, funda,,, dar va multumesc la toti