| kwonhani a întrebat:

marti am teza la romana si am primit planul de recapitulare si nu stiu ce contine fonetica, adica ce sa invat, ma-ti putea ajuta? Ce contine fonetica? Astept rasunusi.

Răspuns Câştigător
| Radu_Denisa-Stefana_1990 a răspuns:

Buna! Fii atent, in primul rand trebuie sa inveti vocalele si semivocalele. Iti va da sa faci exercitii cu diftongi (v+s aflate in aceeasi silaba) triftongi(o vocala+2s aflate in aceeasi silaba) si hiat (2 vocala aflate una langa alta, dar in silabe diferite ex. caiet happy Dupa trebuie sa stii grupurile de litere, stii tu ex. are cand iti cere literele si sunetele unui cuvant. Trebuie sa transcrii fonetic ge/gi (g cu caciulita sus) ce/ci (c cu caciulita sus) che/chi (k cu accent) si ghe/ghi (g cu accent) Si in loc de acele grupuri de litere transcrii fonetic, doar ca e o exceptie. Cand in cuvant, in silaba care contine grupul de litere nu mai ai si alta vocala langa, pui si vocala de la grup. Gen ghem. Desparti in silabe, vezi ca e monosilabic si scrii (g cu accent, e, m).
Ar trebui sa stii ce inseamna fonetica daca esti macar a 5-a. Funda? big grin

| kwonhani explică (pentru Radu_Denisa-Stefana_1990):

Da, multimesc ca m-ai ajutat, si la scoala profesoara nu a explicat, a zis sa cautam noi pe internet, dar nu am inteles nimic. Multumesc ca m-ai ajutat.

| kwonhani explică (pentru Radu_Denisa-Stefana_1990):

Da, multumesc ca m-ai ajutat, si la scoala profesoara a spus sa cautam noi pe internet, dar nu am inteles nimic. Multumesc din nou.

5 răspunsuri:
| thezbx a răspuns:

Vocale, semi-vocale, consoane, hiat, diftong, triftong, grupurile ce, ci, ge, gi, etc.

| AndruHara a răspuns:

Pai...la Fonetica nu prea sunt multe chestii de invatat pentru ca e usor. Trebuie sa stii regulile alea de despartire in silabe, apoi grupurile de sunete: diftong, triftong si hiat (sa le poti recunoaste), apoi...chestii cu vocale,consoane,semivocale,litere ajutatoare(in unele cazuri,in grupurile ce,ci,ge,gi,che, chi, ghe, ghi), etc.

| kwonhani explică (pentru AndruHara):

Multumesc, stiam eu ceva, dar nu eram sigura.