| JustMe4ever a întrebat:

Daca primesc teza fara recapitulare sau fara sa stiu din ce trebuie sa invat pot face contestatie?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Teza se anunta din timp, iar recapitularea se face in ultimele 1-2 ore inainte de teza, pentru TOATA clasa. Tu, unde-ai fost de n-ai habar de nimic pe lume? In mod logic, ar fi trebuit sa fii la scoala, ca toti ceilalti colegi ai tai, care STIU.

| JustMe4ever explică (pentru ardnaxur1961):

Carect si eu am fost ca toti colegii la ora
problema e ca eu intreb pentru toata clasa pentru ca nu s`a dat nici recapitulare si nici din ceea ce trebuie sa recapitulam singuri
dupa cum i-am explicat si lui Богдан este o situatie foarte ciudata

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru JustMe4ever):

Nu te supara, dar in ce clasa esti tu? Numai pe la clasele V-VII, hai si a VIII-a, uneori, profesorul dicteaza si elevii scriu in caietele de notite.
Ce te-a oprit ca, in timp ce profesoara vorbea, sa notezi chestiile esentiale sau care ti se pareau tie importante?
Iar daca situatia e asa cum o prezinti tu, da-mi voie sa am indoieli ca prezinti chiar adevarul.
Oricat de cretin ar fi un profesor, macar din instinct de conservare si tot da un plan de recapitulare ca sa nu se trezeasca apoi cu un puhoi de reclamatii. Sincer, ceva e putred in relatarea ta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu de ce te duci la școală, nu să înveți tot timpul?
Recapitularea o poți face și tu, acasă.
Teza se dă din materia pe care ai parcurso, nu din ce nu ai făcut!
Pa, pa.

| JustMe4ever explică (pentru Legiuitoarea):

Da corect de recapitulat recapitulezi ce ti sa predat ce ai pe caiet
dar cum naiba sa reusesi sa recapitulezi tot cand 60-70% din lectie a fost facuta doar oral?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru JustMe4ever):

Bună.
Învață să iei notițe!
Succes,
Pa, pa.

| corolav a răspuns:

Am impresia că matale confunzi şcoala cu talciocul, unde ai posibilitatea să te mai şi tîrguieşti. Şi, exact cum au spus şi ceilalţi repondenţi... Pune mîna pe carte şi învaţă! Pentru tine o faci, nu pentru viitorul profesorului.

| Justmeandmysmile a răspuns:

Draguta, nu se fac contestatii decat la examene. Poti s areclami ael profesor la diriginta sau directoare/director dar vei cam avea probleme mlt timp cu acel profesor.

| AxelBv a răspuns:

Daca dai teza la matematica si iti da subiecte de la biologie, da!
Presupun ca un manual tot ai, asa ca pune mana pe carte!

| JustMe4ever explică (pentru AxelBv):

Da sunt de acord am manual dar este vorba de limba romana
doamna profesoara nu prea foloseste manualul si nu a dat nici ceea ce trebuie recapitulat si nici nu a facut recapitulare
iti dai seama ca e culmea sa te uiti in caiet si sa nu ai ce invata
mai ales din cauza faptului ca face ora mai mult oral
rar mai scriem cate ceva
nu cred ca am 5 definitii in caiet laughing)

| scumpik99 a răspuns:

Ou,cam nasol.Dar la oral ce v-a predat? Trebuia sa fii atenta in clasa.

| TotLora a răspuns:

Caligrafia ai facut-o in clasele primare. Acum trebuie sa fii atenta la tot ce se discuta in clasa si sa iti notezi ideile importante. Nu te duci sa memorezi ceva la scoala ci in primul rand sa inveti sa gandesti si sa acumulezi cat mai multe cunostinte. Daca ai fi citit romanele care s-au discutat la ore si ai fi fost atenta la ore nu ai mai cauta scuze pentru nestiinta. Eu stiu ca acum sunt multi " profesori " care nu au ce cauta in invatamant dar asta nu va scuza pe voi.