| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU mi- am luat o carte să pot învăța germana singura Ghid de conversație român- german de Alina Florentina Boutiuc cu CD este bun? Pe CD e tot? Toate lecțiile, incepe cartea cu alfabetul si cu vocalele etc? Credeti ca pot sa învăț vara asta cat de cat sa ma descurc? happy

1 răspuns:
| Moƒo a răspuns:

Bro.
Limbile nordice sunt limbi greu de invatat. Una e sa mergi la scoala si alta e sa o inveti pe strada. In limbile nordice este mult accent si cuvinte impreunate ce se pronunta odata. Nu e precum engleza, italiana, spaniola sau portugheza ce o poti invata la tv sau pe strada. Ai sa inveti dar nu ai sa poti auzi clar sau sa pronunti clar anumite litere. Sfatul meu este sa te duci la scoala. Eu am mers la scoala 3 ani, am invatat daneza ( in Dk si nu in Ro) si vorbesc precum un danez. Plus altii care nu au mers dar au invatat pe strada foarte greu ii intelegi.
Exemplu: Mie imi plac merele. Daca nu pronunti cum trebuie in germana, sa luam, poti spune ca Mie imi plac ouale dar ai merele in mana : )).