| Daughter a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa invat germana. Voua cat v-a luat sa invatati pana in punctul sa intretineti o conversatie decenta in germana?
Eu voi incepe de la zero.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stai intre nemti in continuu, dupa jumat de an incepi sa stii sa conversezi.
Pentru conversatii normale (despre orice) ai nevoie de inca minim 4-5 ani.

| RAY a răspuns:

Nu este nici grea nici usoara,este o limba,ca orice limba conteaza cat de mult o folosesti,o folosesti mult,ai motivatie, ambitie atunci o vei invata,daca nu esti activ si pasiv nu o inveti,un curs nu ajuta asa mult ca acel cursant nu se va folosi de limba respectiva, eu am mai incercat sa incerc sa dau sfaturi sa initinez pe uni in limba germana, nu vor, nu au chef, cred ca este o ura la adresa limbi germane, ca si uni care nu habar de o propozitie dupa 5 ani de Germania urasc limba

| minrest a răspuns:

Eu am invatat o limba singur; mi-a fost greu si, in cele din urma, am facut si studii universitare in domeniu; cu alte cuvinte tot la invatatul ei sistematic am ajuns. In ce priveste germana, este mai dificila decat alte limbi indo-europene; recomand cursuri cu plata la institutul Goethe.

| Bannabbu a răspuns:

Poti sa cauti pe Google Translate, un cuvant, apoi il notezi pe hartie si il retii(repeti) sau poti platesti pentru niste meditatii