| anonim_4396 a întrebat:

N`am mai intrat demult pentru ca am avut ceva probleme cu netul.
De la un timp, ma tot intreb ce facultate voi alege, eu fiind clasa a 12-a. Sunt la profil uman, bilingv franceza. Ma gandeam sa urmez Facultatea de Litere, din cadrul Universitatii Babes-Bolyai Din Cluj-Napoca, pe specializarea franceza-latina(mie, placandu-mi extrem de mult latina), insa mi-am dat seama ca ea, latina, nu prea se mai cauta si decat sa fac ceva ce-mi place si sa ajung profesor in aceasta tara, mai bine-lipsa.
Voi ce ma sfatuiti? Ce facultate pot alege dupa ce termin un profil uman, de unde sa ies ceva, sa schimb lumea asta cumva?
Multumeschappy

1 răspuns:
| anaamery a răspuns:

Orice facultate are viitor daca o iei in serios si iti place.Deci nu conteaza ca ai fost la filologie. conteaza sa faci ce iti place! Daca vrei si iti plac limbile straine mergi la litere ca nu doar profesoara poti sa ajungi, ci si translator care castiga f bine atata timp cat stie o limba straina cat de cat perfect.Deci:alege orice iti place! Chiar daca nu are legatura cu ce ai invatat in liceu.Succes.