| Iuli_Catanescu_1977 a întrebat:

Bună,TPU!
Nu înțeleg declinarea a3-a la limba latină.
Spre exemplu,de ce substantivul "clangor,-oris" are la AC sg. terminația "em" şi la AC pl. "es", iar substantivul "tempus,-oris" are la AC sg. terminația "us" şi la AC pl."a"?
Care este diferența dintre cele două substantive? Există ceva după care să ma iau ca să nu greşesc?

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tempus este neutru.

| corolav a răspuns:

Adu - ți aminte celebrul citat ( Scuză-mă, nu știu dacă l-ai știut vreodată!): „ O, tempora! O, mores!( O, voi timpuri! O, voi obiceiuri!). Sau, într-o traducere mai largă, am putea spune: „Ehei, ce timpuri și ce obiceiuri mai erau cîndva!(altădată).
Tempus, -oris (s.n.) care face nominativul plural ( ca și acuzativul de fapt) tempora.
Da, din cauză că, așa cum bine spune și „mira", acest „tempus" este un substantiv neutru.
Ai lipsit la lecția aceasta, nu - i așa?

| Iuli_Catanescu_1977 explică:

@coralav "Pai, si "clangor,-oris" nu e tot neutru?