| Lor33d a întrebat:

maine voi da un test la limba Latina din Declinarea I si Declinarea a II-a si nu am inteles absolut nimic, am incercat sa invat din caiet si din carte dar nu am reusit : -

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Pai tot ce trebuie sa faci este sa te uiti la sfarsitul substantivului care il ai si sa stabulesti ce declinare are.
Odata ce ai aflat asta ii scoti ultimele 2 litere (care arata declinarea) si inlocuiesti cu terminatiile specifice fiecarui caz. Fiecare caz, la fiecare numar are o terminatie care o pui substantivului.
Si iese declinarea.