| Anonimus2405 a întrebat:

nu mai imi amintesc cum calculam: de ex radical din 15.Stiu ca trebuia sa descompun si apoi imi dadea ceva de genul x radical din y.
Multumesc, sper sa ma puteti ajuta...

Răspuns Câştigător
| Maria_Ciocan_1973 a răspuns:

Nu. Algoritmul extragerii este foarte usor:
intai grupezi cifrele de dreapta la stanga cate doua. Incepi cu prima grupa si spui :"ce cifre ridicata la a 2 a da mai mic sau egal cu aceasta grupa?" cand gasesti raspunsul, treci cifra si apoi separat o dublezi; daca cifra ta ti-a dat a, vei avea la al doilea pas 2*a_*_

2 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Pai te gandesti daca 15 este patrat perfect. Daca nu este, este usor sa rezolvi cu algoritmul de extragere al radicalului si, daca vrei sa scoti radical din 15 cu doua cifre trebuie sa pui 4 zerouri dupa virgula (15, 0000). Bafta.

| Anonimus2405 explică:

Dau funda!