| Monyyyyy a întrebat:

o sa fiu studenta la Politehnica din anul asta, la energetic.Eu am făcut mate m2. Unde as putea găsi cum se fac integralele curcubilini sau cum se zice? O sa înceapă profesorii și de mai jos? De unde as putea găsi site cu explicații

16 răspunsuri:
| MagicOneT a răspuns:

Tot energetica, Bucuresti, anul 2, am facut m1 in liceu (mate info).

Matematicile din anul 1, grele si nu, nu sunt eu prost. Si prin grele, nu neaparat ca nivel, dar este multa materie concentrata in 2 ore de curs si 2 ore de seminar pe saptamana si nici profesorii nu se omoara cu explicatii.

Am fost pe la cursuri? Nu, nu prea am fost, in schimb, n-am ratat aproape niciun seminar (cel putin la matematici).

Am avut restante? Nu, chiar am promovat matematicile cu note decente, 6, 7, 8, dar tineam pasul pe parcurs cu materia astfel incat sa stiu pe ce sa ma axez inainte de examen.

Dornic sa-ti raspund si la alte intrebari daca mai exista.

| Monyyyyy explică (pentru MagicOneT):

Eu am sa ma duc la toate cursurile, sper ca voi reuși sa duc facultatea și sa rămân la buget. Programare nu am făcut in liceu dar am auzit ca se ia de la 0. Imi este cam frica dar voi lupta

| MagicOneT a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu te scoate nimeni de la buget, odata ce ai intrat la buget, ramai la buget, indiferent de situatia scolara. Programarea a fost ceva banal, nici nu as putea o numi programare, a fost ca o introducere intr-un limbaj de programare (C++), absolut nimic complicat sau de neinteles + ca se face doar in semestrul 2, un curs, atat.

| Monyyyyy explică (pentru MagicOneT):

Voi rămâne mereu la buget? Nu trebuie o anumită medie? Sau sa nu am restante?

| RainbowD a răspuns (pentru Monyyyyy):

Aici ii un pic mai complicat. Ai asigurat locul la buget pentru un an. De anul viitor departajarea se va face in functie de nr de credite obtinute si de nr de restante pe care il ai. Fiecare materie v-a avea un nr de credite care se v-a inmulti cu nota obtinuta. (De exemplu daca la matematica ai luat 8 in examen si examenul are 5 credite, la final vei avea 40 de credite - 8x5=40 de credite, si tot asa la fiecare materie). Daca vrei sa ramai la buget v-a trebui sa fi printre primii 30-35. Nu stiu cate locuri la a oferit la specializarea respectiva facultatea. Daca vei avea o restanta, prima data locurile vor fi ocupate de cei fara restanta, apoi cei cu 1, apoi cei cu 2 si tot asa, tot in functie de nr de credite. Degeaba cineva cu restanta va avea un nr mai mare de credite decat cel fara restante. Cel fara restante va avea prioritate la locurile bugetate.

| Monyyyyy explică (pentru RainbowD):

Eu am intrat a 14 a la buget și ma gândesc ca nici ceilalți nu is mai inteligenți. Suntem 50 la buget și 1 la taxa

| RainbowD a răspuns (pentru Monyyyyy):

Deci aveți 50 de locuri la buget. Atunci trebuie sa fi printre cei 50 sa ramai la buget.

| Monyyyyy explică (pentru RainbowD):

Da dar cam ăștia suntem? e tare ciudat

| MagicOneT a răspuns (pentru RainbowD):

laughing Nu cred ca esti / ai fost la facultatea despre care vorbim. In orice facultate din Politehnica (Bucuresti), odata ce ai intrat la buget, acolo ramai, indiferent de medii sau de cate restante ai. Si cu creditele, nu se calculeaza in stilul ala, e un principiu simplu, fiecare materie are un numar de credite (de la 5 la 2, in functie de importanta, spre exemplu, una din matematici are 5 puncte de credit, iar comunicarea sau economia au 2 sau 3 puncte) si prin simpla promovare, adica sa iei nota minima, le primesti pe toate.

Bine ar fi sa nu vorbesti in nestiinta de cauza, e plin site-ul acesta de dezinformare.

| MagicOneT a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu, nu trebuie medie, nu conteaza numarul restantelor, totusi, vorbim de facultatea din Bucuresti?

| RainbowD a răspuns (pentru MagicOneT):

Da. Nu sunt la București. Sunt la Cluj la facultate în ultimul an. La noi asa se calculează, poate la politehnică în București îi altfel sistemul de calcul al mediilor. La noi asa se calculează. Nu am vorbit în neștiință de cauza?

| RainbowD a răspuns:

Salut. Primul seminariu profii fac recapitulare din anii de liceu, apoi va baga direct in materie. Daca nu prea le ai cu matematica, o sa fie ceva mai greu. Si eu am facut mate M2 in liceu, si tot la profil energetic sunt si eu. Matematica in genaral ii teroare in primul an, mai ales daca nu mergi la cursuri si la seminarii, nu intelegi mare lucru si risti sa pici examenele. Carti poti gasi la biblioteca facultatii, in care gasesti exercitii si tot felul de probleme cu explicatii. Oricum, profesorii o sa iti zica in prima ora ce pretentii au la examene, daca le trebuie prezenta la curs/seminarii etc.

| Monyyyyy explică (pentru RainbowD):

Și te-ai descurcat cu m2? Ma voi duce la cursuri. Sunt dispusă sa învat

| RainbowD a răspuns (pentru Monyyyyy):

La inceput a fost mai greu, pana am prins ideea, si ma mai ajutau si colegii sa inteleg de ce este asa si nu asa. Dar, nici eu nu prea mi-am batut capul cu matematica. Poate daca invatam mai mult treceam din prima. Am luat 6 in sesiunea de restante. Daca inveti, si lucrezi suplimentar nu o sa ai probleme, o sa treci examenul. Oricum, din anul anul 2 devine foarte faina materia ce preda la energetica, se preda mai putina matematica si mai multa fizica/programare.

| Monyyyyy explică (pentru RainbowD):

As putea lucra in IT de aici?

| RainbowD a răspuns (pentru Monyyyyy):

Da. Vei face si programare pe parcursul celor 4 ani. Bine, nu asa de mult ca cei de la Automatica si Informatica, dar vei face. Daca deprinzi limbajele de programare nu vad nici o problema in a nu putea lucra si in domeniul IT.