| SmiLik a întrebat:

Olimpiadele raionale/municipale, fac parte din olimpiadele nationale si internattionale? ca deja nu mai inteleg (( Dau funda!winking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Olimpiadele is concursuri scolare cu faze de calificare(de la faza pe scoala pana la faza internationala);
e ca la fotbal ca sa castigi cupa romaniei(sau orice cupa) trebuie sa treci de grupe, apoi sa castigi in sferturi, semifinale si finale
la olimpiade e asa te inscrii la faza pe scoala(care nu prea se da ) daca iei o nota buna treci la faza pe localitate(cand is mai multe scoli in oras) daca nu la faza locala( mai multe orase vecine); iar daca iei nota /punctaj bun(a) te califici la judeteana(punctajul minim de calificare este mai mare ); si daca iei si aici un punctaj minim( adica trebuie sa iei macar premiu 1, 2 sau 3) te califici la nationala, dupa care tot asa si spre faza internationala( care nu exista la toate materiile )
punctajul minim de calificare nu este fix; el depinde de cati elevi participa, de cati elevi iau note bune(peste 7 de obicei); daca is multi se trimit multi la judeteana,logic
dificultatea subiectelor creste odata cu ordinul fazei (la faza pe scoala se da materia de la ora, iar la judeteana se da materie suplimentara-adica chichite, detalii)
si nu am auzit vreodata de olimpiada raionala(poate in rep.moldova)
si da, ele fac parte din cele nationale(nu fac parte, sunt niste faze, nu sunt separate)

1 răspuns:
| SmiLik explică:

Toate astea eu le stiam)) Am participat la ele si nu doar o data.
Da. Olimpiadele raionale sunt in RM.
MS))