| anonim_4396 a întrebat:

pentru cei care se pricep cat de cat la engleza, ii rog frumos sa-mi explice si mie unele cuvinte care am observat ca de multe ori schima sensul cuvinteleor, de ex : up, on, off si down. Daca puteti sa-mi explicati cu cuvintele voastre, cum le percepeti voi! va pup toti care-mi raspundeti :* :* :*

2 răspunsuri:
| ALEX2402 a răspuns:

Toate acestea se numesc phrasal verb. Ca sa faci deosebirea intre ele poti doar să le inveți, iar acestea sunt cele mai grele, nu au o regula strictă, nici profesorii nu le stiu pe toate

| xXxMeLexyxXx a răspuns:

Nu prea are sens intrebarea ta.
Nu le schimba sensul cuvintelor ele pot fi folosite si in alte contexte si atunci tu ai impresia ca le schimba sensul dar nu e adevarat.