| anonim_4396 a întrebat:

Pentru vacanta de vara ca tema am avut de citit o carte si de facut rezumatul acesteia. Cum as putea face rezumatu unei carti care contine multe capitole cu subiecte diferite? Nu vreau sa fac rezumatu fiecarui capitol, apoi devine prea lungi si obositor. Dau FUNDA! puppy dog eyes

11 răspunsuri:
| Nanami利 a răspuns:

Doar o singura carte? o_O eu am avut vreo 15.

| Nanami利 a răspuns (pentru Nanami利):

Si scoti din ea ideile principale ale cartii, eu asa am facut cu volumele "la medeleni".

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Nanami利):

La fel-am o profesoară care e obsedată! offf mai am de citit 2 cărţi dar tot amân momentul-sunt oribile laughing

| Nanami利 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Si eu la fel...e atat de plictisitoarecryinghee hee

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Nanami利):

Macar daca te-ar lăsa să citesti ce vrei -dar mă pune să citesc cărţi de autori români si mi se par bleah! oh go on

| Nanami利 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Si eu la felcrying Inca mai aman sa citesc cartile ramase.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Nanami利):

Facem echipă bună! laughing

| Nanami利 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Dalaughing

| Johanna7 a răspuns:

Pai, nici profesorul nu cred ca vrea sa auda un rezumat al unei carti in toata ora lui, asa ca, ce iti sugerez e sa scoti din fiecare capitol doar ideea principala pe foarte scurt (2-3 propozitii). Doar n-o sa stai sa iei la puricit fiecare capitol. happy

| MădălinaDinu a răspuns (pentru Johanna7):

Fiecare capitol are vreo vreo 18 pagini straight face Cum sa fac confused

| Johanna7 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Bine, pai din alea 18 pagini scoate doar o fraza (cea mai importanta). Daca sunt 15 capitole= 15 fraze. Nu mi se pare asa de mult. Sau daca vezi ca un capitol nu e asa important sau nu se intampla mare lucru in el, poti scoate chiar mai putin (1 rand sau 2). Incearca! A si sa scrii frazele fara pauze (adica sa nu scrii la fiecare capitol numele acestuia si alte chestii) pentru a ii da continuitate.winking