| kellyjamje12 a întrebat:

Poate intra umanismul la subiectul la 3 la bacalaureat la romana? Daca da, despre ce lectura as putea scrie? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Umanismul se poate da, doar daca esti la profil uman. Până acum, nu s-a dat niciodata la examen.
Sfatul meu e sa te concentrezi pe scrierile din perioada interbelica.
Revenind la intrebarea ta, ca lectura, va trebui sa citesti originile si evolutia limbii romane sau contributia cronicarilor moldoveni la formarea constiintei istorice (la baza lecturii trebuie sa ai scrierile celor trei cronicari moldoveni, Grigore Ureche, Miron Costin si Ion Neculce).

| kellyjamje12 explică (pentru floresdemayo):

Da, sunt la profil uman. Iar aceste lecturi despre care ai mentionat pot intra la subiectul 3 pentru elaborarea unui eseu de tip structura operei literare, caracterizarea unui personaj sau relatia dintre doua personaje? Imi cer scuze dar chiar sunt, in general, foarte paralela legat de tot ce tine subiectul 3 la bacalaureat?

| floresdemayo a răspuns (pentru kellyjamje12):

Poti primi și la subiectul al 2-lea (de ex, să mentionezi trasaturi ale umanismului dintr-un text al unuia dintre cronicari), dar si la subiectul al 3-lea (in niciun caz, relatia dintre două personaje)
Cumpără o carte de eseuri, de la editura Delfin, Paralela 45...
Ai timp destul să studiezi până la bacalaureat Îți doresc success!

PS. E greu, dar măcar ai scăpat de mate!winking