| muziclive a întrebat:

Recomandați-mi niște cărți, cursuri de engleză, de unde aș putea să-mi îmbunătățesc engleza pentru facultate.
FUNDĂ

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ar fi "English Collocations in Use" de la Cambridge University Press.
Tot de la aceasta editura poti sa mai iei si "English Collocations in Use Advanced Book with Answers".

Dar pentru facultate... ce facultate? Litere? In general recomanda ei cartile, desi aproape orice carte este buna. Poti sa si citesti carti in engleza, pe langa asta (eu citeam acum - Out: Vintage Classics Japanese Series ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Daca vrei cursuri poti apela la https://www.britishcouncil.ro/
sau https://www.cambridgeenglish.org/ pentru examenl IELTS (International English Language Testing System). Gasesti si carti de pregatire pentru aceste examene,sunt destul de scumpe,dar poti gasi echivalent pdf online (poate si gratis). Incearca sa iei texte sa le traduci,nu trebuie sa-ti iasa perfect, dar cred ca te ajuta sa intelegi contextul (poate sa fie texte literare,academice, orice). Te ajuta sa intelegi si gramatica mai bine, timpuri, diateze, etc. Examenele pentru obtinerea certificarii sunt si ele destul de scumpe.La ce facultate esti?

| muziclive explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns! Sunt la relații internaționale și studii europene. Aș vrea să-mi pun engleza la punct pentru a mă putea înscrie la masterul în engleză.