| CatiCeaIsteata a întrebat:

Buna TPU.ro! Am o intreabre la geografie, si vreau sa scap o data de ea ca am cautat pe Wikipedia si tot nu gasesc.Deci spune:,, Apreciati cu aproximatie distantele(pe cele patru directii cardinale principale)pana la marginea acestuia;" Si la noi e vorba de Bucuresti si doamna invatatoare ne-a zis sa aflam suprafata.Ma puteti ajuta, va rog? Dau fundita celui mai complet raspuns(daca se poate cu tot cu cele patru directii)

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Caută o hartă a Bucureştiului, vezi la ce scară e desenată, măsoară distanţele cu o riglă, fă corelaţia măsurătoare / scară şi apoi vei afla distanţele reale. După aceea vei putea calcula şi suprafaţa ( cu aproximaţie).
Într-un excelent ghid al oraşului Bucureşti, tipărit de Editura Meridiane în 1962 ( deci acum 50 de ani ) se spune că Bucureştiul are 970 de kilometri pătraţi. E adevărat că de atunci şi pînă acum el s-a mai extins. Trebuie deci căutată o hartă cît mai nouă.
Cum se face corelaţia?
Pe orice hartă este scrisă scara. De exemplu 1: 100.000
Asta ce înseamnă? Înseamnă că 1cm de pe hartă= 100.000 cm de pe teren ( adică 1000 de metri, adică 1 km.)
După ce ştii scara şi ai datele cu măsurătorile în centimetri faci respectiva corelaţie şi afli distanţele reale. Apoi poţi afla şi suprafaţa.