| Ameelia a întrebat:

am o problema mai delicata: Am o prietena pe nume Irina care imi este buna prietena, imi face cinste, e draguta, e o prietena minunata. Dar, ea are problema cu vederea si azi la scoala ea a facut scandal ca eu am un loc mai bun decat ea in primul rand(desi si ea sta in primul rand), si a obligat-o pe doamna invatatoare sa o mute in locul meu, doamna invatatoare nu a vrut sa faca asta iar Irina a inceput sa ma injure(fara motiv)si la fel si pe doamna invatatoare, ce tupeu a avut. Celelalte prietene ale mele nu mai vorbesc cu ea si ma indeamna si pe mine sa nu o mai fac, voi ce ziceti? Daca ma cert odata, nu ma mai impac numai dupa cativa ani.(Dau funda la raspuns complet care ma ajuta)

Răspuns Câştigător
| ViVi99 a răspuns:

Problema ta te face sa te gandesti mult. incearca incet, incet sa te mai distantezi de ea. Daca s-a purtat asa de urat, injurand-o chiar pe invatatoare, atunci trebuie sa te gandesti mai bine la urmatoarele chestii: din ce familie provine (fiind prietena ta cred ca ii sti parintii), cum se comporta de obicei cu ceilalti din jur etc. Astfel de persoane (adica agresive, cu un limbaj neadecvat, tupeiste) o sa aiba mai tarziu anturaje dubioase, iar tu poti fi una dintre victimele ei, impumutandu-i din obiceiuri. Cu sguranta ca, odata ce o vei lua pe calea irinei, incepand sa injuri fara motiv si tipand din orice, nu numai ca vei face o impresie foarte proasta colegiilor si prieteniilor tai, care se vor indeparta de tine pe zi ce trece, ramanand astfel fara nici un prieten adevarat, dar acest tip de comportament poate duce la alte vicii precum fumatul, alcoolul in exces, consumul droguriilor. Bine-nteles ca aceste porniri ca sa le zic asa nu le vei face acum, ci peste 3-4 ani sau chiar mai devreme, punandu-te intr-o situatie proasta si cu parintii tai. Deci, cel mai bine, asculta-ti prietenele si incearca sa te indepartezi de Irina. Vorbeste cu ea, dar nu mai sta tot timpul dupa aceasta, pentru ca asa te vei departa si mai mult de prietenele tale fara apucaturi. E spre binele tau!

| Ameelia explică (pentru ViVi99):

Multumesc mult de sfat, am sa fac asta.Nu vreau sa ajung o alcoolista etc.Pai Irina provine dintr-o familie buna.

| ViVi99 a răspuns (pentru Ameelia):

Atunci inseamna ca a imprumutat acest comportament de la diferiti prieteni, vecini etc. Si la mine in clasa exista astfel de persoane. Plus ca, nu se stie cu exactitate ce fel de familie are ea. Nu cred ca ti-a povestit cu lux de amanunte toate secretele familiei. Poate tatal ei este mai tupeist sau bea putin peste masura sau ma rog alte chestii. Niciodata nu se stie cu adevarat cine se poate ascunde de fapt sub o masca si cine nu. Oricum eu ma bucur ca te-am ajutat si sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos:* noroc

5 răspunsuri:
| Ameelia explică:

O sa o tin de acum doar amica, dar astept sa isi ceara scuzebig grin.

| loveyourkiss a răspuns:

Nu stiu ca sa zic, e cam complicat. Dar din cate ai povestit, nu iti este prietena adevarata daca s-a comportat asa, cum sa te injure?
Si mai este si zicala 'spune-mi ci cine te imprietenesti ca sa iti spun cine esti'. Daca tu vei continua sa fi prietena buna cu ea vei fi si tu data deoparte.

Acum eu zic ca nu trebuie nici sa nu mai vorbesti deloc cu ea, dar trebuie sa o ti mai la distanta, sa iti fie doar o simpla amica.

Asta e parerea mea.

| Ameelia explică (pentru loveyourkiss):

Multumesc de sfat, imi va fi foarte folositor.