| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
Se apropie simularile de la bac, si as vrea sa stiu: ce opere sunt primordiale de stiut?
Profa de la scoala ne-a spus ca nu trebuie sa stim chiar tot, insa trebuie neaparat sa cunoastem poeziile.
Eu mi-am facut o lista de repetat.
1)Plumb;
2)TESTAMENT;
3)EU NU STRIVESC COROLA DE LUMINI A LUMII;
4)ION;
5) HARAP-ALB;
6)ULTIMA NOAPTE(...);
7)ENIGMA OTILIEI;
8)BALTAGUL;
9)JOC SECUND;
10) FLOAREA ALBASTRA;
11) O SCRISOARE PIERDUTA;
12) MOARA CU NOROC.
Cam asta a fost programa de anul trecut, anul acesta inca nu au fost publicate peograma si datele simularilor, insa stiu ca de obicei se dau pe la sfarsitul lunii martie. M-am uitat si pe subiectele din anii trecuti.

11 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Sunt șanse sa pice orice. E o lista buna ai băgat poeziile primele -intr-adevăr la ele e nevoie de mai mult studiu.
Încearcă sa înveți o formulare frumoasa de început și de final la fiecare, conținutul sa îl structureze și sa ai niște idei principale bine definite. Nu încurajez tocitul ca nu tine (dacă uiti un cuvant se duce tot). Toceala merge la citate și atat.
Sfatul meu dacă îți pica poezie la examen și ai doua variante: 2 minute scrie repede pe foaie (ciorna) la fiecare câte elemente poți identifica. Ca de emotii poți sa uiti. Eu uitasem tocmai de "corola de minuni a lumii" - nu îmi dădeau la numar figurile de stil și am scris Plumb deși mi-a placut mult Blaga. laughing
Ideea e sa îți faci la fiecare niște idei și sa mergi cu ele.
In rest lista e buna și ai timp sa repeți pana la simulare. Eu as începe sa invat poeziile ca acolo nu e ca la Ion sa mai te scoți cu acțiunea sau caracterizarea de personaj.

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Am citit operele si inca mai trebuie sa imi fac eseuri, ca sa stiu ce trebuie sa scriu la fiecare.
Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| Smolbean a răspuns:

Hei. Eu am "învățat" toate operele, mai puțin moara, ca am zis ca nu are cum sa pice. Învățat în sensul de știam titlu, tema și 2 scene.
Nu te stresa, simulările nu sunt asa importante, abia vezi cum te încadrezi în timp și cam ce se punctează.
Daca știi în mare subiectul, te ajuta foarte mult sa te folosești de liniuțele de la subiect. Dacă te legi de alea, te-ai scos.
PS: Nici la bac nu am învățat moara, nici nu m-am atins de ea. Am luat 9.75 doar pe liniuțele alea, deci se poatehappy
Succes!

| Erin28 explică (pentru Smolbean):

Am citit toate aproape cartile pentru bac, operele, si sper ca o sa fie bine. Eu sunt la uman.

| bustamante a răspuns:

Casca japoneza! Asculta pe Jimmy.

| Erin28 explică (pentru bustamante):

Chiar as vrea sa invat, decat sa risc. Un coleg mai mare, care a dat bacul in 2021, a fost prins cand a inceput sa se scarpine in ureche pentru ca spunea ca il doare, si-au dat seama ca a copiat, nu a mai putut da bacul 3 sesiuni.

| bustamante a răspuns (pentru Erin28):

Atunci toceste, sau gaseste audiobook. Ceea ce noi nu avem in Romania. EU cand am vrut sa fac toate cartile sa fie Audio cam toti m-au luat in ras. Sa speram ca treci ca si gasca prim apa.

| SingleForOne a răspuns (pentru bustamante):

La fel l-au luat in ras si pe Jeff Bezos sau pe Elon Musk sau mai pe oricine cu planuri marete, dar incepand cu pasi mici. Este in natura umana la unii sa faca haz-de-necaz de cineva.

| Erin28 explică (pentru bustamante):

Nu inteleg aceste ironii. Eu am citit fiecare carte pentru bac, mai am doar Enigma Otiliei si Ultima noapte(...). Eu am intrebat si ma asteptam sa am raspunsuri de la elevi interesati de invatat.