| Dannadawnn a întrebat:

Sper ca puteti sa ma ajutati si pe mine cu ceva:as dori sa gasesc cat mai multedetalii despretongueLEXIGRAS.
Am cautat si am gasit foarte putin.Asta e ce am gasit:Materialul acrilic al cărui nume a devenit în multe ţări substantiv comun, este un material de înaltă calitate, disponibil într-o gamă largă de grosimi, dimensiuni si culori. Plexiglasul turnat oferă cel mai mare grad de transparenţă - 97 %. Acest material este un excelent inlocuitor al sticlei, din el se pot confectiona geamuri, panouri publicitare, suporturi transparente etc. Acest tip de material este suficient de rezistent la spargere - coeficientul de rezistenta la impact fiind de 30 ori mai mare pentru placi plexiglass. In plus, se poate termoformata si este suficient de flexibil.
Aplicaţii: display-uri, vitrine, casete luminoase, litere volumetrice, amenajări standuri, termoformare, aplicatii arhitecturale cu rezistenţă excelentă la exterior.
As vrea sa stiu cat mai multe, si cat mai repede.Va rog sa ma ajutati! Dau Funda si Voturi la ceilalti!

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Păi dacă ai scris Plexigras, ca aici, normal că nu ai găsit nimic... Se scrie Plexiglas...

PLEXIGLAS:

Acest material este un excelent inlocuitor al sticlei, sunt placi acrilice rezistente la spargere, se poate termoforma si este usor flexibil.

Domenii de utilizare:
- industria publicitara, pentru realizarea de diverse obiecte - suporturi pentru materiale publicitare, panouri publicitare
- Acoperiri terase
- Balustrade
- Parbrize pentru utilaje
- Litere volumetrice, displayuri
- Geamuri pentru usi
- Casete luminoase, firme luminoase
- Obiecte gravate
- Urne, cutii transparente
- Piese in industrie, inginerie
- Decoratiuni interioare si exterioare
PLACI COMPACTE:
a) PLEXIGLAS extrudat XT: colile se fabrica prin extrudare sub forma de coli cu protectie UV . Are o structura interna tensionata, la termoformare se deformeaza neuniform si nu copiaza mulajul. De aceea aceste coli se folosesc pentru. acoperiri terase, in loc de geam, si in industria publicitara. Formatul colilor: 3050 x 2050 mm.
b) PLEXIGLAS turnat GS: sunt placi turnate, cu structura uniforma fara tensiuni interioare. Sunt mai rezistente la impact si la intemperii decat cele extrudate. Se folosesc pentru aplicatii exterioare si pentru termoformare. Nu se sparge sub forma de aschii ascutite, de aceea este folosit pentru. parbrize. Formatul colilor este 3050 x 2030 mm.
PLEXIGLAS-ul se fabrica si sub forma de bare si tuburi transparente, folosite in industria alimentara si amenajari interioare. Au exact aceleasi proprietati ca si placile din PLEXIGLAS.
Disponibile într-o varietate mare de diametre, se preteaza atât pentru aplicatii decorative cât si tehnice. Cele extrudate se folosesc pentru presiuni interne scazute, cele turnate pentru presiuni interne mari. Lungimea tuburilor este 2m.
PLACI SATINICE:
Sunt placi turnate cu suprafete mate satinate, disponibile intr-o gama variata de culori. Sunt folosite ca vitrine si decoratiuni, recomandate pentru. aplicatii interioare si exterioare.
PLACI TEXTURATE:
Sunt placi cu diferite structuri (picaturi de ploaie, fagure, piramidala, perlata, etc) folosite in special pentru balustrade si compartimentari, precum si in loc de sticla in usi.
PLEXIGLAS TRULED:
Sunt placi turnate, folosite pentru aplicatii cu iluminare cu LED-uri , transmite si difuzeaza excelent lumina.
PLEXIGLAS SOUNDSTOP:
Placi extrudate sau turnate, cu proprietati excelente de izolare fonica.
PLEXIGLAS ENDLIGHT:
Placi turnate care difuzeaza uniform lumina. Se folosesc pentru panouri de reclame.
PLEXIGLAS FLUORESCENT:
Placi transparente cu efect fluorescent de luminare în cant, folosite la amenajarea vitrinelor, design interior.

POLICARBONAT:
Policarbonatul este un termoplast avind un interval de temperatura util cuprins intre -40 - +115 °C si o mare rezistenta la lovire.
Se comercializeaza sub forma de placi celulare si placi compacte.
Aceste placi sunt cel mai des folosite in prezent la decorarea gardurilor de fier forjat, pentru sere, luminatoare, compartimentari copertine, si ca solutii de inlocuire partiala a geamului termopan.
a) Policarbonat cellular:
Avantajele acoperirii cu policarbonat (copertine, luminatoare, sere, minisere)
• satisfac exigentele legate de estetic si de adaptabilitate;
• rezistenta excelenta in timp, datorita materialelor folosite
• montaj facil
• sablonare pentru fatadele deosebite
• protectie foarte buna la intemperii
• protectie solara, material protejat impotriva radiatiei UV
• umbrire, daca se opteaza pentru materiale opace
• transparenta, in cazul panourilor despartitoare sau lucrarilor unde nu se doreste impiedicarea luminii.
Proprietati:
Stratul coextrudat de protectie la UV se pune numai pe o fata, ceea ce este mentionat pe una dintre folii.
Temperatura de aprindere a policarbomatului este de aproximativ ca. 450 °C. In caz de incendiu se degaja foarte putin fum si putine gaze toxice.
In functie de model si de material, panourile de PC sint clasificate dupa normele DIN 4102 in:
B 2 - greu inflamabil: picaturile topite nu ard
B 1 - foarte greu inflamabile
Panourile de PC sint practic indestructibile la lovituri si socuri.
Prin producerea de panouri cu mai multi pereti ,s-a reusit atingerea unui coeficient de izolare termica "k" de pina la 1,15W/m²K
Prelucrarea

Panourile de PC se pot prelucra cu unelte de casa (fierastrau manual cu dinti mici) fara probleme.
Spanul si resturile ramase dupa taiere se pot indeparta prin suflare cu aer sub presiune (aer fara apa sau ulei).
Gaurirea se face cu burghiu metalic in forma de pana.Distanta minima dintre gauri este de 40mm iar diametrul sa fie cu 50% mai mare decit surubul.
Curbarea panourilor

Raza minima de curbare este de 150 ori grosimea panoului.
Curbarea se face numai in directia fibrei.
Razele mai mici produc avarii si tensionarea panoului.
b) Policarbonat compact:
Placile policarbonat compact PC sunt usoare si rigide. Se livreaza cu grosimi de la 1 mm la 15 mm, in placi cu latime de 2,05 m si lungine de 3,05 m. Au o greutate specifica de 1,19 g/m3. Limita temperaturii de utilizare recomandata este pana la +70°C.
Avantajele utilizarii placilor Policarbonat compact PC:
• au proprietati optice excelente si o suprafata stralucitoare.
• placi usor de modelat si care au performante exceptionale atat la temperaturi scazute, cat si la cele ridicate (de la -40°C pana la + 135°C).
• au proprietati excelente mecanice, termice si electrice.
• sunt aproape incasabile in utilizarea normala.
• sunt usor de transformat prin vacuumare (solicita o preuscare)
• usor de reciclat
• rezistenta foarte buna la impact, practic incasabile
Domeniu de utilizare:
• Inchideri de balcoane
• Pereti izolati fonic
• Sere
• Usi si ferestre
• Acoperisuri cupola
• Luminatoare
PLACI CELULARE:
Plexiglas Resist este o placa acrilica din doua straturi (metacrilat polimetil, PMMA) rezistenta la impact, cu o buna transmisie a luminii, izolanta termic si rezistenta la agentii atmosferici.
Este utilizat în principal pentru ferestre în cladiri private sau fabrici, acolo unde este necesara utilizarea placilor PMMA, datorita rezistentei deosebite la impact, la grindina, a durabilitatii, combinate cu usurinta asamblarii.
Plexiglas Alltop Sdp 16 dublu stratificata (metacrilat polimetil, PMMA) are o buna transmisie a luminii, izoleaza termic si rezista foarte bine la agentii atmosferici.
A fost proiectata special pentru spatii intracelulare mari de 64 mm, pentru vitrarea cladirilor private sau a fabricilor, sau a serelor, unde este necesar un grad de transparenta foarte ridicat, si totodata o structura portanta cât mai redusa.
PLEXIGLAS HEATSTOP SP sunt placi multistrat confectionate din acrilat (polimetil metacrilat, PMMA), care are pe o parte un strat reflexiv la radiatiile infrarosii. Placile sunt translucente si cu o transmisie foarte ridicata a luminii. Datorita reflectiei selective, au un luciu rosu-violet în lumina incidenta. Privita de dedesubt, placa de impresia de racoare placuta, adecvata aplicatiilor recomandate.
FOREX: Este un material din PVC expandat, având o suprafata fina, neteda, cu o structura celulara închisa si omogena. Suprafata placilor de Forex este mata, cu textura fina si calitate inalta, ideala pentru tiparire, lacuire si laminare si se proceseaza cu usurinta. De asemenea aceste placi din PVC sunt rezistente la foc. Toate aceste calitati le fac materialul ideal pentru multe aplicatii, in special in domeniul productiei publicitare.
Aplicatii:
• - panouri sau display-uri
• - amenajari de magazine sau standuri expozitionale
• - aplicatiile in exterior.
• - materiale promotionale
• - constructii de standuri
Proprietati:
• Ideale pentru lipire
• Perfecte pentru tiparire
• Laminabile
• Rezistente la foc
• Rezistente la intemperii
• Absorbtie foarte redusa a apei
• Rezistent la agenti chimici si coroziune
• Termoformabile
• Transfer termic redus, izolare buna
• Greutate redusa

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Uite aici un site referitor la plexiglas
http://www.plexi.ro/
Plesiglas este un material, excelent inlocuitor al sticlei; sunt placi acrilice rezistente la spargere, se poate termoforma si este usor flexibil.
Domenii de utilizare:
- industria publicitara, pentru realizarea de diverse obiecte - suporturi pentru materiale publicitare, panouri publicitare
- Acoperiri terase
- Balustrade
- Parbrize pentru utilaje
- Litere volumetrice, displayuri
- Geamuri pentru usi
- Casete luminoase, firme luminoase
- Obiecte gravate
- Urne, cutii transparente
- Piese in industrie, inginerie
- Decoratiuni interioare si exterioare

PLACI COMPACTE:

a) PLEXIGLAS® extrudat XT: colile se fabrica prin extrudare sub forma de coli cu protectie UV. Are o structura interna tensionata, la termoformare se deformeaza neuniform si nu copiaza mulajul. De aceea aceste coli se folosesc pentru. acoperiri terase, in loc de geam, si in industria publicitara. Formatul colilor: 3050 x 2050 mm.
b) PLEXIGLAS® turnat GS: sunt placi turnate, cu structura uniforma fara tensiuni interioare. Sunt mai rezistente la impact si la intemperii decat cele extrudate. Se folosesc pentru aplicatii exterioare si pentru termoformare. Nu se sparge sub forma de aschii ascutite, de aceea este folosit pentru. parbrize. Formatul colilor este 3050 x 2030 mm.
PLEXIGLAS-ul se fabrica si sub forma de bare si tuburi transparente, folosite in industria alimentara si amenajari interioare. Au exact aceleasi proprietati ca si placile din PLEXIGLAS. Disponibile într-o varietate mare de diametre, se preteaza atât pentru aplicatii decorative cât si tehnice. Cele extrudate se folosesc pentru presiuni interne scazute, cele turnate pentru presiuni interne mari. Lungimea tuburilor este 2m.

PLACI SATINICE: Sunt placi turnate cu suprafete mate satinate, disponibile intr-o gama variata de culori. Sunt folosite ca vitrine si decoratiuni, recomandate pentru. aplicatii interioare si exterioare.

PLACI TEXTURATE: Sunt placi cu diferite structuri (picaturi de ploaie, fagure, piramidala, perlata, etc) folosite in special pentru balustrade si compartimentari, precum si in loc de sticla in usi.

PLEXIGLAS TRULED: Sunt placi turnate, folosite pentru aplicatii cu iluminare cu LED-uri, transmite si difuzeaza excelent lumina.

PLEXIGLAS SOUNDSTOP: Placi extrudate sau turnate, cu proprietati excelente de izolare fonica.

PLEXIGLAS ENDLIGHT: Placi turnate care difuzeaza uniform lumina. Se folosesc pentru panouri de reclame.

PLEXIGLAS FLUORESCENT: Placi transparente cu efect fluorescent de luminare în cant, folosite la amenajarea vitrinelor, design interior.

PLACI CELULARE: Plexiglas Resist este o placa acrilica din doua straturi (metacrilat polimetil, PMMA) rezistenta la impact, cu o buna transmisie a luminii, izolanta termic si rezistenta la agentii atmosferici.
Este utilizat în principal pentru ferestre în cladiri private sau fabrici, acolo unde este necesara utilizarea placilor PMMA, datorita rezistentei deosebite la impact, la grindina, a durabilitatii, combinate cu usurinta asamblarii.

Plexiglas Alltop Sdp 16 dublu stratificata (metacrilat polimetil, PMMA) are o buna transmisie a luminii, izoleaza termic si rezista foarte bine la agentii atmosferici. A fost proiectata special pentru spatii intracelulare mari de 64 mm, pentru vitrarea cladirilor private sau a fabricilor, sau a serelor, unde este necesar un grad de transparenta foarte ridicat, si totodata o structura portanta cât mai redusa.

PLEXIGLAS HEATSTOP SP sunt placi multistrat confectionate din acrilat (polimetil metacrilat, PMMA), care are pe o parte un strat reflexiv la radiatiile infrarosii. Placile sunt translucente si cu o transmisie foarte ridicata a luminii. Datorita reflectiei selective, au un luciu rosu-violet în lumina incidenta. Privita de dedesubt, placa de impresia de racoare placuta, adecvata aplicatiilor recomandate.

FOREX: Este un material din PVC expandat, având o suprafata fina, neteda, cu o structura celulara închisa si omogena. Suprafata placilor de Forex este mata, cu textura fina si calitate inalta, ideala pentru tiparire, lacuire si laminare si se proceseaza cu usurinta. De asemenea aceste placi din PVC sunt rezistente la foc. Toate aceste calitati le fac materialul ideal pentru multe aplicatii, in special in domeniul productiei publicitare.
Aplicatii:
- panouri sau display-uri
- amenajari de magazine sau standuri expozitionale
- aplicatiile in exterior.
- materiale promotionale
- constructii de standuri
Proprietati:
Ideale pentru lipire
Perfecte pentru tiparire
Laminabile
Rezistente la foc
Rezistente la intemperii
Absorbtie foarte redusa a apei
Rezistent la agenti chimici si coroziune
Termoformabile
Transfer termic redus, izolare buna
Greutate redusa.

| ImpactVision a răspuns (pentru Corina):

Daca ai nevoie de panouri publicitare poti intra aici. Unele sunt facute din plexiglas http://www.trafictube.ro/......nt-page-1/

| ImpactVision a răspuns:

Daca ai nevoie de copertine poti apela la profesionisti. Eu am facut aici si sunt foarte buni http://www.impact-vision.ro/copertine/ Sa nu uiti de funda

| ImpactVision a răspuns:

Daca vrei sa realizezi un panou publicitar atunci iti recomand http://www.p-media.ro/panouri-publicitare/

| ImpactVision a răspuns:

Plexiglasul in general se foloseste la construirea casetelor luminoase. Daca ai nevoie de mai multe detalii in ceea ce priveste casete luminoase atunci acceseaza acest link http://www.p-media.ro/casete-luminoase/