| alexandramara a întrebat:

Spuneti-mi niste capodopere ale literaturii universale si niste inventii, descoperiri care au ajutat la evolutia omenirii precum si aspecte negative ale acestora.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capodopere:
http://www.goodreads.com/......f_All_Time
Inventii:
-praful de pusca a fost descoperit de un chinez care cauta secretul vietii eterne(ironie maxima) aspect negativ fiind utilizarea acestuia la ucidere
-descoperirea Americiilor care a dus la genociduri realizate de spanioli asupra populatiei(asta in America de Sud); in America de Nord formarea Statelor Unite, razboaie intre cei veniti si amerindieni si altele(vanarea bizonului)